Alan Adı (Domain) Satışı Yaparak Para Kazanma

İnternetten para kazanma yolları arasında yer alan ve diğerleri kadar kolay olmayan bir yöntemden bahsedeceğiz. Biraz daha profesyonellik gerektiren alan adı (domain) satışı yaparak para kazanma yönteminde, öncelikle hangi alan adlarının para edeceğini bilmemiz gerekmektedir. İnternet kullanıcılarının girdikleri bir internet sitesine daha sonradan tekrar gelebilmesi için, seçilecek olan alan adının akılda kalıcı olması gerekir. Yeni bir web sitesi açacak olan kişiler fikir üretmekte zorlandıklarında ya da kullanmak istedikleri adres kullanımda olduğunda, alan adı satın almak isterler. Siz de bu gibi fırsatlardan yararlanarak daha önce almış olduğunuz alan adlarını satabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

Alan Adı Nasıl Satın Alınır?

Bir alan adını kendiniz kullanmak ya da daha sonra satışını yapmak istiyorsanız, söz konusu alan adının başkası tarafından kullanımda olmaması gerekmektedir. İnternette yer alan birçok alan adı firması aracılığıyla satın alabileceğiniz alan adlarına sahip olmak için bazı adımları takip etmelisiniz.

  • Öncelikle alan adını satın almak istediğiniz siteye üye olmalısınız. GoDaddy, IHS, İsimtescil gibi güvenilir firmalardan satın almanız sizin için daha iyi olacaktır.
  • Almak istediğiniz alan adının kullanılabilir durumda olup olmadığını sorgulamak için Whois sitelerinden yararlanabilirsiniz. Alan adı uygun durumda ise, son adıma geçebilirsiniz.
  • İstediğiniz alan adını “sepete ekle” butonunu kullanarak satın almaya hazır hale getirebilirsiniz. Son adım olarak da kredi kartı bilgilerinizi girerek alan adını satın alabilirsiniz. Kart bilgisi vermek istemediğiniz durumlarda ise banka tarafından sizlere sunulan sanal kartları kullanabilirsiniz.

Alan Adı Nasıl Satılır?

Bir alan adının para etmesindeki en önemli etken keyword ya da jenerik olmasıdır. Bu özellikleri taşıyan alan adlarının fiyatları 100 bin TL gibi rakamlara kadar çıkabilmektedir. Alan adı satışı yaparak para kazanma için öncelikle alan adı ticareti yapılan webmaster forumlarına ve diğer sitelere üye olmalısınız. Buralarda ilan verip ihtiyacı olan müşterilerin size ulaşmasını bekleyebilirsiniz. Elinizde bulunan alan adının değeri, tamamen sizin biçtiğiniz değere bağlıdır. Piyasada hangi alan adının ne kadar fiyata satılacağı kesin olarak bilinmemektedir. Unutulmaması gereken en önemli nokta ise, en çok tercih edilen uzantıların başında “.com” uzantısının yer aldığıdır. Bu uzantıyı .net ve .org takip etmektedir.

Bu ayrıntılara dikkat ederek internet üzerinden para kazanma yöntemleri arasında yer alan alan adı satışı yaparak para kazanma ile oldukça yüksek rakamlar kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.