Arı Yetiştirerek Para Kazanmak

Arı Yetiştirerek Para Kazanmak

Arı yetiştiriciliği ek gelir elde etme yolları arasında yer alır. Biraz zahmetli bir iş olsa da oldukça kazançlı bir iş olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle mevsimsel sorunlar yaşanmadığı dönemlerde oldukça yüksek oranda bal üretimi yapmak ve üretilen balı satarak kazanç sağlamak mümkün olmaktadır. Arı yetiştirerek para kazanmak için farklı yöntemlerin olduğunu söylemekte fayda vardır. Bunlardan biri de arıların çoğalmasını sağlamak olarak karşımıza çıkar.

Arı Yetiştirerek Para Kazanmak
Arı Yetiştirerek Para Kazanmak

Arı Yetiştirerek Nasıl Para Kazanılır?

  • Arı yetiştiriciliği ile para kazanma yollarının başında bal üretimi gelir. Mevsiminde arı peteklerinin uygun konumlara yerleştirilmesi ile bal üretimi yapmak ve bunun ardından balları satarak para kazanmak mümkündür.
  • Diğer yandan arıların çoğalmasını saplayarak ve petek satışı yapılarak da para kazanılabilir. Arı yetiştirerek para kazanmak için mevcut arıların üremesini sağlamak ve bu şekilde petekleri bölerek satışını yapmak kazanç elde edilmesine olanak sağlar.
  • Bunların yanı sıra üretilen balların özel şirketlere satılması yine önemli bir kazanç kapısı olarak görülür. Gerekli kontrol ve testlerin yapılmasının ardından balların şirketlere satılması ve ciddi ölçülerde kazanç sağlanması mümkün olabilmektedir.
  • Ayrıca çiçek tozu, polen ve arı sütü üretimi yaparak da para kazanmak başka bir alternatif olarak karşımıza çıkar.

Arı Yetiştirerek Ne Kadar Kazanç Elde Edilir?

Arı yetiştirerek para kazanmanın genelde aylık olarak değil de mevsimle olarak değerlendirilmesi gerekir. Bu nedenle bir bal üretimi döneminde arı peteklerinin sayısına göre 25 bin ile 40 bin TL arasında kazanç sağlamak mümkün olabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, bu oran her zaman petek sayısına göre artabilir ya da azabilir. Ayrıca ayrıların bal yapma yoğunluğu da yine kazanç oranını etkileyen faktörler arasında yer alır. Aynı şekilde polen ve arı sütünün üretimi de yine kazancı etkiler.

Yazar: EGF Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.