Başarılı Girişimcilerin En Önemli 6 Özelliği

“Girişimci” kelimesinin sözlükteki tanımına bakarsak: ticaret, sanayi gibi alanlarda sermaye koyarak bir işi yapmaya girişen, kar amacıyla mevcut riski göze alan ve para kazanmayı amaçlayan kişidir. Fakat başarılı bir girişimci olmak için bu tanımdan yola çıkarsanız, başarısızlık kaçınılmaz olabilir. Eğer alternatif bir tanımlama yapacak olursak girişimcilik; fırsatları gözetme, çözümler planlama ve geliştirme, yüksek risk alabilme ve en önemlisi bunları yaparken aynı zamanda özgün olabilme becerisidir. Başarılı girişimciler, büyük veya küçük işletme olmaları fark etmeksizin, stratejileri ile bu tanımın canlı hali gibidirler.

Gelin hep birlikte başarılı girişimcilerin en önemli 6 özelliğini gözden geçirelim.

Hitap Ettikleri Müşteri Kitlesini Gayet İyi Bilirler

Eğer kuracağınız iş ile herkese hitap etmeyi düşünüyorsanız, başarılı girişimcilerden alacağınız bazı dersler var demektir. Başarılı girişimciler, pazardaki her müşteriye ulaşamayacaklarının farkındadırlar ve herkese ulaşmak için harcayacakları gayret ve paranın boşa gideceğini bilirler. Bu yüzden onlar, hedefleri olan müşteri kitlesini tanırlar ve onlara yönelik çalışırlar. Örneğin; bir video oyunu üzerinde çalışıyorsanız, bunu belirli bir yaş üzerindeki kitleye pazarlamaya çalışmanız anlamsız olacaktır. Bu kuralı dikkate alarak bir girişimcinin en değerli varlığı olan zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Basit Çözüm, En Etkili Çözümdür

Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay bir hale geldi. Eğer isterseniz, işinizi büyütmekle ilgili görsel veya işitsel olarak birçok bilgiye her an ulaşabilirsiniz. Peki, bunun sonuçları olumlu mu, yoksa olumsuz mu olacaktır? Eğer her gün yeni bir stratejiyle uyanıp, günün sonunda onu sabahki fikrinizle alakasız bir biçimde buluyorsanız, işler ters gidiyor demektir.  Başarılı bir girişimci olmanın diğer bir kuralı da, bu karmaşık bilgi yüklemesinden uzaklaşıp, işleri basit tutarak yola devam etmektir. Mükemmel çözüm yoktur; bu bağlamda, mükemmel çözüme odaklanmak yerine, stratejinizi basit ve hızlı bir şekilde hemen hayata geçirmek size yine zaman ve paradan tasarruf sağlayacaktır.

Kendilerine Olan İnançları Tamdır

Her başarılı insan gibi başarılı girişimcilerin de yaptıkları işe ve kendilerine güvenleri tamdır. Kendi potansiyellerinin farkındadırlar ve asla ama asla kendi yeteneklerini sınırlandıracak düşüncelere kapılmazlar. Her gün, ilk günkü iştahları ile çalışmalarına devam ederler ve tüm odaklarını yaptıkları işe aktarırlar. Kısacası, sonuç ne olursa olsun, asla pes etmezler ve olumsuzluklardan şikayet etmek yerine bunlardan nasıl kurtulacaklarını düşünürler.

Bir Stratejiye Çakılıp Kalmazlar

Şu anki piyasa koşullarında net bir stratejiden bahsetmek mümkün değildir. Değişken finansal durumlar, teknolojideki gelişmeler ve sürekli bir arayış içinde olan pazar, kendini yenilemeyen stratejileri kara delik gibi içine çekecektir. Bundandır ki tüm başarı girişimciler, dinamik bir düşünce yapısına sahiptirler. Bulundukları durumun ne olduğundan bağımsız olarak, her zaman ikinci bir planları vardır ve bu plan, hayata geçirilmeye hazır haldedir.

Model alırlar

Eğer bir girişimciyseniz, başarılı firmaların stratejilerini anlamaya çalışmak kadar doğal bir hareket yoktur. Ama bu işi nasıl yaptığınız, hangi planı uygulayacağınızdan daha önemli olabilir. Her girişimin kendine özgü dinamikleri vardır ve stratejiler de bunlardan nasibini büyük ölçüde alır. Eğer örnek aldığınız planı birebir kopyası şekilde uygulamaya sokarsanız, kendi girişiminizin özgünlüğünü kaybetmiş olursunuz. Başarılı bir girişimcinin yapması gereken ise, stratejiyi modellemektir.

Liderlik

Her şeyden önemli olan ise, başarılı bir girişimcinin aynı zamanda iyi bir lider olabilmesidir. İyi bir girişimci, fikirlerini, çalışanlarına aktarabilmeye ve onların da girişim hakkında aynı duyguları hissetmelerini sağlamaya odaklanmalıdır. Çalışanlarına iyi bir örnek olabilmeli ve onların kendisini takip etmelerini sağlamalıdır. Ancak bunlar yapılırken iyi girişimciler, kendilerinden ödün vermezler, olmadıkları biri gibi davranmazlar. Böylece girişimde hakimiyet kurmuş olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.