Bilgisayar Programcıları İçin Ek Gelir Fikirleri

Bilgisayar Programcıları İçin Ek Gelir Fikirleri

Bilgisayar programcılığı ya da yazılımcılık günümüzün önemli meslekleri arasında geliyor. Bu mesleğin çok farklı alanlarda kullanılması mümkün. Bilgisayar programcıları için ek gelir fikirleri arasında oyun programlamaktan web sayfası tasarlamaya kadar çok geniş bir yelpaze mevcut. Bilgisayar kullanmak bir mantık işi olduğundan dolayı programlamayı öğrenmek bilgisayarla ilgili pek çok farklı alanda da bilgi sahibi olmak anlamına geliyor.

Bilgisayar Programcıları İçin Ek Gelir Fikirleri
Bilgisayar Programcıları İçin Ek Gelir Fikirleri

Bilgisayar Programcıları Nasıl Ek Gelir Elde Edebilir?

  • Bilgisayar konusunda kendini geliştirebilen herkes kolaylıkla ek gelir elde edebilir. Bunların en başında ise kişisel mobil oyun yapımı gelmekte. İnsanlar kendi mobil oyunlarını yaparak satıyorlar.
  • Hedef kitleniz farklıysa oyun yerine mobil uygulamalar geliştirip Google Play ve Apple Store gibi mağazalar üzerinden satışa çıkararak gelir elde edebilirsiniz.
  • Web tasarımı da günümüzün olmazsa olmazlarından. Her ne kadar WordPress ile sayfa yapımı kolaylaşsa da pek çok insan sıfırdan web sayfası yazdırmayı da tercih etmekte. Üstelik sıfırdan tasarım yaptırma, tasarımı yapana çok daha fazla kazandıracaktır.
  • Bilgisayar programcıları için ek gelir fikirleri arasında özel ders vermek de mevcut. Bilgisayar kullanımı tek başına öğrenilebilir ancak program yazabilmek için sıkı bir çalışma gerekli. Bu çalışmaya ihtiyaç duyanlara özel ders verilebilir.
  • Bilgisayar programcıları eğer ellerinde diplomaları bulunuyorsa bazı liselerde bilgisayar derslerine girip ders verebiliyorlar. Bununla birlikte sayıları her geçen gün ciddi şekilde artan bilgisayar kurslarında da eğitmenlik yapabilmek mümkün.
  • Online ders videoları kaydederek Udemy gibi eğitim siteleri üzerinden paylaşımda bulanarak da ek gelir kazanılabilir.

Bilgisayar Programcıları Ne Kadar Ek Gelir Kazanabilir?

Bilgisayar programcıları düzenli işlerinin dışında zamanlarının geri kalanında yukarıda anlattığımız ek gelir seçeneklerinden ayda kolaylıkla ortalama 1000 ile 3000 TL arasında bir kazanç elde edebilirler. Bu kazancın eksik ya da fazla olması kişinin ek gelir için ayırdığı zamanla doğru orantılıdır.

Memurlar için ek gelir fikirlerinden bahsettiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar: EGF Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.