E-Kitap Yazarak Para Kazanmak

İnternet hayatımızın her alanında olduğu gibi sosyal ve kültürel alanlarda da köklü değişiklikler yaratmaya başladı. Sosyo-kültürel yeniliklerin şu an için en son kabul görmeye başlayan kısmı da e-kitapların yaygınlaşması ve kitap okuma şeklimizi değiştirmeye başlamasıdır. Her ne kadar hala önemli denecek kadar çok kişiler kitabın ana öğesinin sayfalar olduğunu ve bir kitabı en verimli şekilde okumanın kitaptan okumak olduğunu düşünseler de, rakamlar bu düşüncenin yavaş yavaş terkedildiğini gösteriyor. Artık insanlar kitaplarını da e-kitap formatında bilgisayar, tablet ve telefonlarından okumaya başladılar ve bu durum da karşımıza yeni bir iş kolu olarak çıkıverdi. E-kitap yazarak para kazanmanın yollarını, bu yolda dikkat etmeniz gereken noktaları ve e-kitapların bu kadar yaygınlaşmasının altındaki nedenleri bu yazımızda paylaşacağız.

E-Kitaplar Nasıl Bu Kadar Hızlı Yayıldı?

Bazı teknolojik gelişmeler vardır ki, piyasaya ilk sürüldüğü yıllarda insanlar tarafından önyargı ile karşılanırlar. Çünkü insanların binlerce yıldır süregelen alışkanlıklarını kökten değiştirme amacı taşırlar. E-kitapların da, ilk çıktıkları yılları şöyle bir düşününce, bu önyargı ile karşılandığını görmekteyiz. Fakat aradan geçen birkaç sene içerisinde gerek okuyucu kitlesi gerekse de yazar kitlesi inanılmaz rakamlara ulaştı ve artık e-kitapların tamamen normal anlamda bildiğimiz basılı kitapların yerini alıp almayacağı merak ediliyor.

Peki, e-kitapların bu kadar hızlı bir şekilde yaygınlaşmasının altında yatan nedenler ne? Öncelikle günümüz insanlarının çalışma hayatının etkisiyle kendilerine boş zaman bulmakta ne kadar zorlandığını biliyoruz. İnsanlar günde 10-12 saate kadar çalışırken özellikle büyükşehirlerde işe ulaşım ve geri dönüş düşünüldüğünde bu zaman 14-15 saatlere kadar çıkıyor. Durum böyle olunca boş zaman kalmıyor, boş zaman yaratmak gerekiyor ve ilk seçenekler işe ulaşımdaki zamanlar, öğle arası paydosları, uçak-otobüs yolculukları kalıyor. Bu zaman dilimleri de akıllı telefonlar üzerinden kitap okumak için en uygun zamanlar olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun yanında davranışsal alışkanlıklar da yine akıllı telefon ve tabletler sayesinde büyük oranda değişmiş durumda. İnsanlar izleyecekleri filmlerden, iş görüşmelerine kadar hemen hemen her şeyi telefonları üzerinden halletmeye başladı ve bu platformlara e-kitapların da girmesiyle tercih edilebilirlik oranı yükseldi.

E-kitapların yaygınlaşmasının bir diğer ve en önemli nedeni de hiç kuşkusuz maliyetleri. Bu durum sadece okuyucu için de geçerli değil. Basılı bir kitap çıkarmak isteyen bir yazar eskiden yayınevi yayınevi dolaşmak, editörleri ikna etmek, sürekli kitabının reklamını çeşitli seminerlerde yapmak durumundayken artık bunların hiçbirisine gerek kalmadı. İsteyen herkes aklındaki içeriği e-kitap olarak yazıp anında yayınlayarak büyük bir okur kitlesiyle buluşturabilme potansiyeline sahip.

E-Kitap Nasıl Yazılır?

Öncelikle bu sektörün okuyucu kitlesinin ne aradığını, nasıl kitapların daha fazla tutulduğunu ve hangi stratejilerle pazarlandığını anlamak için detaylı bir araştırma yapmalısınız. Daha önce yayınlanmış ve çok satılmış tüm e-kitapları incelemenizi öneririm.

Daha sonrasında HTML ve Word programlarına asgari düzeyde hâkim olmanız gerekmektedir. Bu noktada yardımınıza internet üzerindeki pek çok eğitim videosu koşacaktır. Bu programları kullanarak e-kitabınızı doğru formatlarda hazırlamanız gerekmektedir ki bu kitabı satın alan okuyucu herhangi bir teknik aksaklıkla karşılaşmasın.

En Çok Satan E-Kitap Türleri

Ülkemizde en çok sağlık, aşk, flört hikayeleri ve fitness üzerine yazılan e-kitaplar satıldı bugüne kadar. Fakat siz alanınızda çok iddialı olduğunuzu düşünüyor, insanlara daha önce bu detayda bilgi verilen herhangi bir yayınla karşılaşmadığınızı iddia ediyorsanız yazacağınız her türden kitabın yüksek sayılarda satılacağından emin olabilirsiniz.

E-Kitap Nasıl Satılır?

Aslında bugün faaliyette olan hemen hemen her e-ticaret sitesinden e-kitap satışı yapabilirsiniz. Bunun yanında sosyal medya hesaplarından da önemli sayıda e-kitap satışı yapılmaktadır. Bir diğer alternatifiniz de e-kitabınız iin bir web sitesi açmak ve bu sitede e-kitabınızın tanıtımını yapmaktır. Sitenize giren insanlara bu kitabı neden almaları gerektiği konusunda ikna edici açıklamalar yaparsanız satış oranınız yüksek olacaktır.

E-Kitap Satarak Ne Kadar Para Kazanırım?

Bu soru oldukça göreceli olsa da yazdığınız alana, bu alandaki müşteri sayısına ve sizin pazarlama stratejinize göre üst sınırı olmadan kazanç elde etmek mümkündür diyebilirim.

E-Kitaplar şu an ülkemizde 10 ile 25 TL arasında satılmaktadır ve bu kitaplar için yapacağınız maliyetler de (reklam, sosyal medya hesapları, web sitesi vb. ) çok düşük olduğu için sattığınız her e-kitabı direk kar hanenize yazabilirsiniz.

Bizde e-kitap alanında başarılı kişileri incelediğimizde özellikle gençlere yönelik yazılan flört ve aşk konulu kitapların günde 100’den fazla satış adedini yakaladıklarını görüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.