Emekliler İçin 8 Ek Gelir Fikri

Ülkemizde son değişiklikler öncesinde insanlar çok erken sayılabilecek yaşlarda emekli olmaktaydılar ve daha yıllarca çalışabilecek potansiyeli olan kişiler ek gelir elde etmek için çeşitli iş kollarıyla uğraşmaktalar. Emekli olduktan sonra alınan maaş önemli ölçüde düştüğü için, çoğu zaman geçim sıkıntıları da baş göstermekte ve ek iş yapmayı zorunlu kılmaktadır. Emeklilerin yapabileceği pek çok iş bulunabilirken bu yazımızda sizlere en fazla potansiyeli olan Emekliler İçin 8 Ek Gelir Fikri vereceğiz.

Tur Rehberliği

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve keşfettiği yerlerin doğası ve tarihiyle de ilgilenmeyi seven biriyseniz tur rehberliği tam size göre. Hele bir de özellikle yabancı turistlerle iletişime geçebilecek bir yabancı dil bilginiz varsa hem eğlenip hem de yüksek kazançlar kazanmanız mümkün.

Son zamanlarda internetin de etkisiyle 2-3 kişilik kafileler için bile tur rehberi hizmeti almak oldukça yaygınlaştı. Bu durumun asıl nedenlerinden biri insanların tatil ve gezi için az vakitlere sahip olmasıdır. İnsanlar çok kısıtlı vakitlerde çok fazla yeri doğru bir anlatımla görmek istiyorlar ve bunu yapmanın da en kolay yolu tabii ki tur rehberi kiralamak.

Çocuk – Bebek Bakımı

Vaktinizin çoğunu evde geçirmekten hoşlanıyorsanız ve çocuk ve bebek bakımıyla içinizden gelerek ilgileniyorsanız, en kolay ve zevkli iş fikri Çocuk – bebek bakımıdır.

Özellikle çiftlerin ikisinin de çalışmaya başlamasıyla günümüzde bebek ve çocuk bakımı için daha fazla kişiye ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Durum böyle olunca da insanların en fazla tereddüt ettiği konuların başında güvenilir bir bakıcı bulmak geliyor. İnsanlar genellikle yaşı büyük kişilere hem tecrübelerinin hem de anlayışlarının daha fazla olması sebebiyle büyük güven duyuyor.

Çocuk ve bebek bakımı işini hem kendi evinizde hem de insanların evinde yapabilme seçeneğiniz de yine sizin elinizde. Yalnız bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konu hiç kuşkusuz sağlık durumunuzun bu alanda çalışmaya yeterli olmasıdır. Çünkü bir bebeğin ya da çocuğun bakımını üstlendiğinizde kuşkusuz oldukça fazla efor sarf edeceksiniz.

Özel Şoför

Ehliyetiniz var ve araç kullanımı konusunda iddialıysanız size uygun olabilecek iş fikirlerinden bir tanesi Özel Şoförlüktür. Bu alanda çalışma arkadaşı arayan çoğu kişinin öncelikleri deneyim ve güvenliktir. Yaş itibariyle de sizi bu özelliklerde işverenlerin gözünde 1 adım öne geçirecektir.

Özel Ders Vermek

Eğer öğretmenlik gibi geçmiş bir çalışma hayatınız varsa yapacağınız en doğru ek iş tercihi özel ders vermek olacaktır. Şu an için özel ders saatlik ücreti 100 – 200 TL gibi rakamlarda değişmektedir ve günlük 1 saat bile özel ders verebilecek şekilde müşteri bulabilirseniz oldukça iyi denilebilecek bir kazanca sahip olabilirsiniz.

Bunun yanında herhangi bir müzik aleti, popüler bir spor ya da yazılım/ tasarım gibi bir alanda da tecrübeniz varsa bunlar için de eğitim verebileceğiniz kişiler bulmanız mümkün.

Özel ders vererek para kazanmak başlıklı makalemize de göz atabilirsiniz.

Kuru Temizleme ve Ütü

Kadınlar iş yaşamında oldukça yaygın bir şekilde çalışmaya başladığından beri yeni iş kolları da ortaya çıktı veya yaygınlaştı. Bunlardan birisi de çamaşır yıkama ve kuru temizleme işidir. Gerek elbiselerin yıkanması gerekse de ütülenmesi oldukça fazla zaman harcayan işler ve artık çalışan kadınlar bu işler için zaman harcamaktansa bu alanda çalışan firmalara yaptırmayı tercih ediyorlar. Durum böyle olunca da bu alanda hizmet veren firmalar çoğalırken bu firmaların eleman ihtiyacı da doğru orantılı olarak artıyor.

Kuru Temizleme ve Ütü işinde sadece kadınlar değil erkekler de yoğun olarak çalışabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu sağlık durumunuzun bu işi yapabilmek için uygun olması gerekiyor.

Ev Yemekleri Yapmak

Özellikle kadınların emeklilikte para kazanabilecekleri en iyi işlerden birisi ev yemekleri yapıp satmaktır. Avrupa ve Amerika’da ev yemeği sektörü çok yaygın olsa da ülkemizde bu alanda gelişmeler yeni yeni yaşanmaktadır. Bahsettiğimiz bölgelerde insanlar etrafındaki kişilerle haftalık ya da aylık olarak anlaşıp günün belirli saatlerinde ( kişilerin işten geldiği saatler ) evlere günlük olarak yaptıkları götürürler.

Özellikle iddialı olduğunuz yemekleri bulunduğunuz bölgedeki restoranlarla anlaşarak günlük olarak belirli miktarlarda evinizde pişirebilir ve bu restoranlarda satabilirsiniz. Bunun yanında özellikle baklava gibi tatlı alanında oldukça fazla ihtiyaç bulunmaktadır ve işini iyi yapan kişiler için sınırı olmayacak şekilde sipariş alabilmek mümkün.

Ev yemekleri yaparak para kazanmak başlıklı makalemize de göz atabilirsiniz.

Evcil Hayvan Bakımı

Özellikle büyük sitelerde kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvan bakan pek çok insan bulunmakta ve bu kişiler çoğu zaman tatile veya uzun zamanlı il dışına çıkacakları zaman evcil hayvanlarını nereye bırakacaklarını kara kara düşünmektedirler.

Bu noktada hayvanları seven ve bakmayı kendine yük görmeyen insanlar için hem eğlenip hem de para kazanmak mümkün. Tatile giden kişilerin evcil hayvanını alarak gerekli beslenmesini ve zaman zaman da dolaştırmaya dışarı çıkartarak yorulmadan strese girmeden keyifli bir şekilde para kazanabilirsiniz.

Organik Ürün Üretmek

Organik ürün talebinin günümüzde ne kadar yüksek olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Sadece satmak için değil kendi tüketiminiz için de olsa organik tarım yapmak hem maddi hem manevi hem de sağlık açısından kendinize yapabileceğiniz en doğru şeylerden birisidir.

Organik ürün üretmek isteyen kişiler sadece yüksek yatırımlar yaparak büyük üretim yerleri edinmelerine de gerek yoktur. Küçük bir bahçeniz, evinizin terası ya da geniş bir balkonda dahi organik ürün üretimi yapabilirsiniz. Özellikle çabuk verim alınabilecek, marul, biber, salatalık, domates gibi ürünleri eker ve düzenli olarak bakımlarını yaparsanız, hem mutfak masrafınız azalır hem ürettiğiniz fazla ürünü taliplilere satarsınız hem de gün içerisinde sizi sakinleştirecek, stresinizi alacak bir uğraşı edinmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.