Ev Dışında Ek Gelir Fikirleri

İster tam zamanlı çalışıyor olun, ister öğrenci isterseniz de emekli olun elinize geçen parayla geçinemiyor ve bir ek gelire ihtiyaç duyuyorsanız yapabileceğiniz pek çok seçenek bulunuyor. Öncelikle yapmak istediğiniz ek gelir modelini belirlemeniz gerekiyor. Ek gelir modellerinin bazıları kendi evinizden bile çıkmadan yapabileceğiniz işler olsa da insanlar çoğu zaman evlerinde işe yer vermeyi tercih etmez. Bu durumda evin dışında ek gelir fikirlerine odaklanmak gerekir ve bu yazıda sizlere evin dışında yapılacak ek gelir getirecek iş modellerinden en fazla talep olan 6 adedini tanıtacağız.

Direksiyon Hocalığı Yapmak

İyi bir şoför olduğunuzu düşünüyorsanız ve birilerine bir şeyler öğretme konusunda sabırlı biri iseniz direksiyon hocalığı sizin için uygun bir ek gelir fırsatı olabilir. İnsanlar çoğu zaman ehliyet almak için yazıldıkları kurslardan direksiyon dersi de alırlar fakat bu derslerin süresi bazen ehliyeti almaya yetmeyebileceği gibi çoğu zaman trafiğe çıkmak için yeterli bilgiyi bile verecek kadar uzun değildir. İşte bu noktada özellikle kadın sürücülerin direksiyon hocası arayışları fazla olmaktadır ve bu arayışlarını da genelde internet üzerinden kendilerine yakın yerlerde oturanlardan karşılamaktadırlar.

İnternete ilan vererek ya da kendi broşürlerinizi bastırıp bulunduğunuz bölgedeki duraklara, ehliyet kurslarının civarına yapıştırarak kendinize müşteriler edinebilirsiniz.

Özel Ders Vermek

Özellikle büyükşehirde yaşayan ve herhangi bir konuda yeterli bilgisi bulunan kişilerin kesinlikle değerlendirmesi gereken ek iş fikirlerinden birisidir özel ders vermek. Eğitim sektöründe özellikle İngilizce ve Matematik gibi nispeten zor derslerden özel ders alan öğrencilerin sayısı çok fazladır. Bunun yanında bu tarz dersler sadece okul öğrencileri için değil KPSS, YDS gibi devlete atanmak isteyen insanların da en fazla zorlandıkları alanlardır. Eğer iyi bir bilginiz varsa ve birilerine bir şey öğretme konusunda da kendinizi yetenekli hissediyorsanız, çok kısa bir süre içerisinde çok fazla sayıda müşteri bulacağınızdan emin olabilirisiniz.

Bebek – Çocuk Bakıcılığı

Modern hayatın ve Çalışan çiftlerin en büyük sorunları günlük hayatın rutininde çocuklarını güvenli bir şekilde yetiştirebilmektedir ve bu durumu sağlayabilmek için de çocuklar belli yaşa gelinceye kadar çuvalla para saçarlar. Anne-baba çalışan bir ailede çocukların bakımı ya anneanne- babaanne ya da bakıcıya kalır. Eğer çocuklarla aranız iyi ise ve bebek bakımından zevk alıyorsanız hem hatrı sayılı bir para kazanabilir hem de anne babaların hayır duasını alırsınız. Sizin elinizde büyüyen çocukların iyi birer yetişkin olması da sizi ayrıca gururlandıracak bir durumdur çünkü eğitiminin önemli bir kısmını sizden almıştır.

Seyahat Fotoğrafçılığı İle Ek Gelir Elde Etme

Aslına bakarsanız her ne kadar başlıkta ek gelir desek de dünyada bu işi tek geliri olarak yapan ve dünyanın dört bir yanını dolaşan pek çok gezginle karşılaşıyoruz. Özellikle Youtube ve İnstagram’dan gezgin sayfalarını takip eden çoğu kişinin aklındaki ilk soru ‘’hiç çalışmadan dünyayı dolaşacak parayı bu adamlar nasıl buluyor’’ olur.

Öncelikle şunu belirtelim ki şu ana kadar gördüğümüz hemen hemen her gezgin bu gezilerine ilk başta fotoğraf satarak para sağlamaktalar. Gezdikleri yerlerin güzel fotoğraflarını çekir bu alanda stok fotoğrafçılığı yapan siteler aracılığıyla satan gezginler ilerleyen zamanlarda sosyal medya aracılığıyla çok fazla takipçiye ulaşınca da çeşitli markalardan sponsor almaya başlar ve bu aşamadan sonra ek gelir kavramı önemini yitirir. Çünkü günümüz şartlarında mesaili bir işten kazanılamayacak derecede fazla para kazanmaya başlarlar.

TV Programlarına Konuk Olarak Para Kazanmak

Evin dışında yapılabilecek belki de en eğlenceli iş Tv Programlarına para kazanmaktır. Çoğumuz fark etmişizdir,  hemen hemen her kanalda yayınlanan sabah programlarında bir sürü kadın aslında o programlara sadece eğlence amaçlı değil aynı zaman da iş amaçlı geliyorlar. Programlarda sürekli olarak soru soran, tartışma çıkaran ve yayına hareketlilik katan bu kadınlar her program başına belli ücretler almaktadırlar.

Eğer bu sabah programlarından bazılarını sıkı takip ettiyseniz orada konuk olarak oturan bazı kadınların yıllardır değişmediğini görürsünüz. Bunlar genel olarak reytingleri artıracak şekilde soru sorarlar, yorum yaparlar. İşte bu kadınlar aslında bir süre sonra o programın maaşlı elemanları haline geldiğini söylesek yanlış olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.