Ev Yemekleri Yaparak Para Kazanmak

Ev hanımlarının gün içerisinde bolca boş vakti oluyor. Evinin geçimine katkı sağlamak isteyen ev hanımları da, ek gelir elde etme arayışına giriyor ve bunun için neler yapabileceklerini araştırıyorlar. Elinin tadına, mutfağının şanına güvenen ev hanımları! Bu yazı sizin için 🙂 Sizler de kendi evinizin mutfağında yemekler yapabilir, yaptığınız ev yemeklerini satarak para kazanabilirsiniz.

Evde Yemek Yaparak Para Kazanma – Nasıl?

Belki de aklınıza hiç gelmediler ama, evde yemek yaparak para kazanmanızı sağlayacak birkaç yol var:

Sipariş Usulü Çalışmak

İnternet üzerinde ilanlarınızı yayınlayabilir, ilerleyen günler için sipariş alabilir ve sipariş edilen yemekleri müşterilerinize kargo yoluyla ya da elden teslim edebilirsiniz. Bunun için Sahibinden, Gittigidiyor vb. büyük ilan sitelerinin yanı sıra Instagram ve Twitter gibi sosyal medya siteleri üzerinden de sipariş alabilirsiniz. Biliyoruz ki söz konusu yemek olduğunda, görsellik çok önemli – işte bu yüzden bir Instagram hesabı, sizin için harika bir müşteri potansiyeli sağlayabilir.

Ek olarak, mahallenizde yaşayan öğrencilerle ve diğer insanlarla tanışarak, onlar için de ücreti karşılığında yemek hazırlayabilirsiniz. Mahallenizdeki kadınlarla tanışabilir, kendi aralarında düzenledikleri etkinliklere kısır, poğaça, börek, pasta vb. yapımı kolay, değeri yüksek olabilecek yiyecekler yapabilir ve bu yiyecekleri onlara satabilirsiniz.

Bir Mekanla Anlaşmak

Mahallenizdeki bir mekanla anlaşma yaparak, mekanın siparişini bir gün öncesinden alabilir, ertesi gün mekanda müşterilere sunulacak ev yapımı meze ve yemekleri evinizde hazırlayabilir ve bunları anlaştığınız mekana satabilirsiniz. Bu seçenekte mekan size malzemeleri sağlayabilir ya da size faturalandırmanız karşılığında, mekana yemek yapmak için satın aldığınız malzemeler için ayrı bir ödeme yapabilir.

Ya da mahallenizdeki bir iş yeri ile anlaşma yapabilir, iş yerindeki çalışanların öğle yemeklerinizi evinizde hazırlayabilir ve bunun karşılığında iş yerinden ödeme alabilirsiniz. Bu noktada, bir mekanla anlaşmaya göre biraz daha serbest olabilirsiniz. Yemeğinizi tadacak kişiler o iş yerinin çalışanları olacağından, hitap edeceğiniz kesim sabit olacaktır. Böylece yemeklerinizi ve yemeklerinizin lezzetini, anlaştığınız iş yerindeki çalışanların damak tadına göre ayarlayabilir ve daha uzun soluklu bir iş birliği yapabilirisiniz.

Nelere Dikkat Etmeli?

Her şeyden önce – hijyen! Kendi hijyeninize, kullandığınız her türlü malzemenin ve ekipmanın hijyenine azami ölçüde özen göstermeniz gerekiyor. Bir müşterinizin bile hijyen kaynaklı bir problem yaşaması, işinizi oldukça kötü bir şekilde etkileyebilir.

Kullandığınız ekipmanları her kullanımdan sonra iyice yıkamalı ve temizlemelisiniz. İyi temizlenmeyen ekipmanda kalan malzemeler, bakteri üremesine ve gözle görülmez bir şekilde hijyenin yok olmasına sebep olabilir.

Taze malzemelerle yemek yapmanız, yemeğinizin lezzetini arttıracaktır. Mümkün olduğu sürece taze malzemeler kullanın. Evinizin yakınında bir market varsa, taze malzemelere ulaşmanız hiç de zor değil.

Yemek yaparken mutlaka bone takmalı ve uzun ya da ojeli tırnaklarla yemek yapmamalısınız.

Yemekleri müşterinize taşımanız gerekiyorsa, ağızları sıkıca kapalı olan kaplar kullanmalısınız. Yemeğinizin suyunun etrafa akması ya da taşındığı poşete vs. akması, hiç hoş olmayacaktır.

Ev Yemekleri Yaparak Ne Kadar Kazanırım?

Bu sorunun cevabı tamamen sizin elinizde. Yemeklerinizin lezzeti ne kadar iyi olursa, müşteri portföyünüz ne kadar geniş olursa, lezzetinizin ve hijyeninizin sürekliliği ne kadar uzun olursa o kadar çok kazanabilirsiniz. Bir miktar belirtmemiz gerekirse, iyi bir portföy ve değişmez hijyen ve lezzetle ayda 1.000-10.000 TL arasında kazanmanız işten bile değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.