Josta Üzümü (Berry) Yetiştiriciliği

Son dönemlerde çok sık karşımıza çıkmakta olan ve Türkiye’de de üretimine başlayan Josta üzümü, özellikle farklı ürünlere yönelerek ciddi kazançlar elde etmek isteyen kişilerin dikkatini çeken bir üzüm türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ürünün özelliklerine baktığımız zaman, biyolojik olarak doğrudan böyle bir ürün olmadığı, bunun yanında tamamen melez bir ürün olduğundan söz edebiliriz. Ülkemizde çok fazlşa bilinmeyen ama birçok Avrupa ülkesinde ciddi bir tüketici kitlesi bulunan bu ürün, yetiştirilme koşulları incelendiği zaman, ülkemizin birçok farklı noktasında yetiştirilebilmektedir. Josta üzümü üreterek para kazanmak isteyen kişiler, hem kolay bir şekilde bu ürünün hasadını yapabilecek hem de uygun koşullar sağlandığı zaman çok ciddi rakamlarda ücret kazanabilecektir.

Josta Üzümü Özellikleri Nelerdir?

Josta üzümü üreterek para kazanmak isteyen kişilerin sayısı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Ürünün özelliklerine bakıldığı zaman, ülkemizde neden üretimine geçildiği de açık bir şekilde görülecektir. Bu üzüm türü, soğuğa karşı son derece dayanıklı bir bitkidir ve yapılan açıklamalar ve bilimsel makalelere bakıldığı zaman eksi kırk dereceye kadar dayanıklı olduğu görülecektir. Bu değerler de ülkemizin birçok farklı noktasında kolay bir şekilde üretileceği anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra, tarımsal hastalıklara da oldukça dirençlidir. Bu sebepten dolayı özel bir masraf yapılmasına kesinlikle gerek yoktur. Josta üzümü, kırmızı ve siyah üzümlerin melezlenmesi sonucunda elde edilmektedir. Şuan devlet tarafından herhangi bir destek verilmemesine rağmen, ülkemizde kolay bir şekilde tohumlarının bulunması ve uygun fiyatlı tohumlar ile de hızlı bir şekilde üretime geçilmesi mümkündür.

Josta Üzümü Faydaları Nelerdir?

Josta üzümü üreterek para kazanmak isteyen kişilerin, hasat sonrasında ürününü pazarlayabilmesi ya da ekim öncesinde ürün hakkında bilgi sahibi olabilmesi adına, üzümün faydalarına göz gezdirmesinde fayda vardır. Şuan josta üzümünün kanıtlanmış olan faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kansızlığın tedavisinde kulanılmaktadır.
  • C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bundan dolayı ek gıda ya da hastalıkların tedavisinde tercih edilebilmektedir.
  • Grip ve tedavisinde etkilidir.
  • Kanserin tedavi sürecinde destek amaçlı olarak tüketilebilmektedir.

Görüldüğü üzere, içeriğinde bulunan yüksek miktardaki C vitamini ve diğer etkenler açısından, insan sağlığında ciddi bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda diyet dönemlerinde de takviye gıda olarak tercih edilebilmektedir.

Josta Üzümü Satarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Josta üzümü üreterek para kazanmak isteyen kişilerin, uygun koşulları sağlaması her şeyden önemlidir. Şuan satış fiyatları konusunda ülkemizde çok fazla üreticisi olmamasından dolayı farklı fiyat seçenekleri ile karşılaştırma yapılması mümkün değildir. Ancak genel bir araştırma yapıldığı zaman josta üzümünün hasat sonrasında birçok firma tarafından kilosu 20 TL ile 30 TL arasında değişen ücretler ile alındığı görülecektir. Market ya da pazarlardaki satış fiyatı ise büyük şehirlerde satışa sunulduğundan dolayı 30 TL ile 50 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Josta Üzümü Üretim Koşulları

Şuan ülkemizde çok kısıtlı bir şekilde üretilen josta üzümleri, tam güneş gören alanlarda çok rahat bir şekilde üretilebilmektedir. Soğuğa ve hastalıklara karşı dirençli olmasına rağmen verimi arttırabilmek adına bazı gübreleme yöntemlerinden faydalanılmaktadır. Ekim sonrasında çiçekler erken bir şekilde açtığından dolayı ekim süresinin ilkbahar donlarına denk gelmeyecek şekilde ayarlanması gerekmektedir. Ayrıca, çok soğuk bölgelerde de yetiştirilmesinden kaçnılması gerekmektedir.

Josta üzümünün toprak konusunda ele alındığında ise, birçok bitkiye göre daha ılımlı olduğu görülmektedir. Nemli toprağı seven bu bitki, boğulmamak şartı ile sulak bölgelerde kolaylıkla üretilebilecektir. Aynı zamanda, kolay üretilebildiğinden dolayı evlerde de saksılarda kısa sürede üretimi sağlanabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.