Kinoa Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Ülkemiz iklim şartlarında yetiştirilmesi oldukça kolay olan kinoa bitkisi, artık birçok kişiye ciddi bir kazanç kapısı oluşturmuş durumdadır. Her yıl bir kez ürün veren ve serin havalarda da kolay bir şekilde üretimi yapılan kinoa, profesyonel bir şekilde üretilebildiği gibi, evlerde de kolay bir şekilde üretilebilmektedir. Şuan için düşük miktarda üretilip piyasaya sunulduğundan dolayı da, satış fiyatlarının bir hayli yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Durum böyle olunca, kinoa üreterek para kazanmak isteyen kişilerin, az miktarda üretim yapsalar bile ciddi kazançlar elde edebileceğini söyleyebiliriz. Ancak burada uygun şartların tamamlanması ve sorunsuz bir hasat dönemi geçirilmesi gerekmektedir.

Kinoa Nedir?

Her yıl bir defa hasat edilen, serin havaları moldukça seven ve özellikle de ülkemizin kuzey kesimlerinde üretilmekte olan bu bitkinin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Şuan bilimsel olarak kinoaya ait olan 100 farklı çeşit olduğundan söz edebiliriz. Farklı çeşitleri olması ile birlikte, farklı iklimlerde de üretilme şansı bulunmaktadır. Kinoaya günden güne talebin artmasındaki nedenler arasında ise, ilk sırada besleyici yönü karşımıza çıkmaktadır. Birçok benzer takıl ürününe göre besleyici olan kinoa, tamamlayıcı bir tahıl olarak mutfaklarda yerini almış durumdadır. Ayrıca, pirinç gibi tamamlayıcı olarak kullanılmasından dolayı, ülkemiz mutfağında birçok yemeğin içerisine de dahil edilebilmektedir.

Kinoa Yetiştirmek Kazançlı Mı?

Kinoa üreterek para kazanmak isteyen kişilerin en merak ettiği konulardan birisi de, bu bitki ile birlikte ne kadarlık bir kazanç elde edilebileceğidir. Giderek yaygınlaşmasına rağmen hala pahalı fiyatlardan satılan kinoa için yaptığımız araştırmada, ilk olarak maliyetleri inceledik. Şuan bir dönümlük bir alanda sıfırdan başlayarak kinoa üretmek istediğinizde, ortalama olarak 400 ile 600 TL arasında bir maliyet ile karşı karşıya kalmanız söz konusudur. Bununla birlikte, 1 dönümlük bir alanda verimli bir hasat elde edildiğinde, ortalama olarak 600 kg kinoa hasadı yapılmış olacaktır. Piyasada kinoanın üreticiden alım fiyatları ise, değişkenlik göstermektedir. Ancak, taban fiyatlardan hareket edecek olursak, hasadınızın kg fiyatı 10 TL olacaktır. Bu da 600 kg bir hasat dönemi için 6 bin TL değerinde para kazanmanız anlamına gelecektir. Şuan tarım sektöründeki diğer ürünleri göz önünde bulundurduğunuz zaman, bu kadar fazla kar bırakan herhangi bir ürün daha bulunmamaktadır.

Kinoa Nasıl Yetiştirilir?

Kinoa üreterek para kazanmak isteyen kişiler için ortalama kazanç yukarıdaki gibi olacaktır. Her ne kadar kazançlı olsa da, kişilerin hasat zamanını düşünmeden önce bu tahıl için uygun üretim alanını oluşturması gerekmektedir. Çimlenme süresinden yetiştirme tarzınıza kadar burada dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Ortalama olarak tahılın çimlenmesi için 4 ile 5 gün süre geçmesi gerekmektedir.
 • En verimli hasat dönemi çimlenme süresinden sonra 90 ile 120 günde gerçekleşmektedir.
 • Bitkinin en verimli şekilde yetişebilmesi için gün ışığından tamamen faydalanması gerekmektedir.
 • Çok fazla su ihtiyacı olmasa da kuru dönemlerde bir miktar su takviyesi yapılmalıdır.
 • Kinoa ekilecek olan toprağın suyu iyice çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Geniş bir alanda üremeyi seven bitki olmasından dolayı saksıda ya da konteynırda istenen sonuçlar elde edilememektedir.

Kinoa Ne Zaman Ekilir?

Kinoa ekerek para kazanmak için tüm şartlar tamamlandığında, en uygun zamanda ekim işlemi yapılması gerekmektedir. Burada ilk dikkat edilmesi gereken durum, ekim zamanıdır. Kinoa ekimi için toprağın sıcaklığının 15 dereceye gelmesi ile birlikte tarlaya ekim işlemi başlatılmalıdır. Bu da ülkemiz şartları göz önünde bulundurulduğu zaman, ilkbaharın başları ive ayaz döneminin bitişine denk gelmektedir. Bu dönemde kinoaları toprağa ekerken aynı zamanda toprağın temiz olduğundan da emin olmalısınız. Eğer farklı bitkiler bulunuyor ya da kinoadan daha hızlı büyüyecek bir bitki yer alıyorsa, toprağın bunlardan kesinlikle arındırılması gerekmektedir.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Kinoa üreterek para kazanmak isteyen kişilerin aynı zamanda bu tahılın faydalarını da bilmesi gerekmektedir. Genel olarak kinoanın sağladığı faydaları ve benzerlerinden ayrılan yönlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Tam protein içermektedir.
 • Kilo kontrolünde destekleyicidir.
 • Sindirim sistemini çalıştırır ve sindirilmesi de oldukça kolaydır.
 • Antioksidan özelliği bulunmaktadır.
 • B2 vitamini içermektedir.
 • Yüksek magnezyum mineraline sahiptir.
 • Manganez mineral miktarı oldukça yüksektir.

Görüldüğü gibi birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle gluten bulundurmamasından dolayı çölyak hastalarının da kinoa tüketebileceği anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.