Kuzu Göbeği Mantarı Yetiştirerek Para Kazanmak

Ülkemizde yaygın bir şekilde yapılmakta olan mantar yetiştiriciliği sayesinde, her geçen gün yeni mantar türleri ile tanıştığımızdan söz edebiliriz. Birçok faydası olmasının yanı sıra, kolay bir şekilde de üretilebiliyor olması, tüketicilerin kolay bir şekilde bu ürüne ulaşmasına, tüketicinin de üretmiş olduğu mantarlarını kısa bir süre içerisinde pazara sunabiliyor olmasını sağlamaktadır. Bu mantar türleri arasında yer alan ve sağlığa çok büyük faydaları olduğundan her geçen gün söz edilen kuzu göbeği mantarı, şuan tarımsal üretimde en çok araştırılan ürünlerin başında gelmektedir. Kuzu göbeği mantarı yetiştirerek para kazanmak isteyen kişiler, başta ürünün özellikleri molmak üzere, nasıl yetiştirileceği, hangi bölgelerde daha kolay yetiştirildiği, nasıl bir ortam sağlanması gerektiği ya da ne kadar gelir elde edileceği konularında araştırma yapmaktadır.

Kuzu Göbeği Mantarı Nedir?

Kuzu göbeği mantarı yetiştirerek para kazanmak isteyen kişilerin her geçen gün sayıca artması ile birlikte, bu alanda birçok farklı makale ve bilimsel araştırma yayınlanmış durumdadır. Üreticisine çok ciddi kazanç sağlayacak olan bu mantar, Avrupa’da morel ismi ile bilinmektedir. Farklı ülkelerde çok daha yaygın kullanılan bu mantar türü, özellikle de Fransız mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Genellikle orman içerisinde kendi kendine yetişmekte olan bu mantar, tek ya da gruplar halinde ağaç diplerinde bulunmaktadır. Ayrıca, çürümeye yüz tutmuş olan çam ya da kavak ağaçlarının diplerinde de çok sık bulunmaktadır. Ancak, doğal ortamda az sayıda yetişen bu ürünün daha yaygın üretim alanına ulaşabilmesi için, özel sera ortamları kurulmakta ve seri üretime geçilmektedir.

Kuzu Göbeği Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Kuzu göbeği mantarı yetiştirerek para kazanmak isteyen kişilerin öncelikli olarak mantar türünün özellikleri hakkında bilgi sahibi olması, sonrasında da uygun üretim koşulları için neler yapılması gerektiği konularına bakması gerekmektedir. Buna göre, kuzu göbeği mantarı yetiştirmeye başlayacak olan kişilerin, öncelikli olarak dikkat edeceği uygun üretim koşullarını şu şekilde özetleyebiliriz.

  • Öncelikli olarak, kuzu göbeği mantarı yetiştirebilmek adına özel bir nemli alan oluşturulması gerekmektedir. Nemli ortam, mantarın daha hızlı bir şekilde üremesini sağlayacaktır.
  • Nem ortamı sağlanırken kesinlikle teknolojiden faydalanılması gerekmektedir. Çünkü, aşırı nemli bir ortam olduğunda, mantarların bakteri ve küf oluşumuna geçtiği, bundan öncesinde de mantarın büyümesinin yavaşladığı görülmektedir.
  • İdeal bir büyüme ortamı için nemin yanı sıra, uygun sıcaklığın da sağlanması gerekmektedir. Bunun için 12 ile 15 derece arasında bir sıcaklık olması gerekmektredir.
  • Üreticilerin dikkat edecekleri bir diğer husus da, tohumların kalitesidir. Toprağa ekilecek olan mantar sapu yani mantar tohumu, kirliyse, atık suyuna bulaşmışsa ya da deforme olmuşsa, büyümeyecek ya da daha verimsiz olacaktır. Bundan dolayı tohum kalitesine çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu koşullara dikkat edilerek, kuzu göbeği mantarı yetiştiriciliğinde daha verimli sonuçlar elde edilebilecektir.

Kuzu Göbeği Mantarı Satarak Ne Kadar Gelir Elde Edilir?

Kuzu göbeği mantarı yetiştirerek para kazanmak isteyen kullanıcıların üretim dışında, bu ürünü kurutarak da para kazanmaları mümkündür. Şuan piyasa incelendiği zaman, zorlu şartlarda toplandığı ya da yetiştirildiği bilinen bu ürün için, hasat sonrasında 80 TL’den başlayarak 150 TL’ye kadar fiyat verildiği bilinmektedir. Bununla birlikte, en başta da belirttiğimiz gibi ilgili mantarın kurutularak da satılması mümkündür. Kurutarak satışa sunulduğunda ise mantar için 300 TL’ye kadar fiyat verildiğinden söz edebiliriz.

Kuzu Göbeği Mantarı Nerelerde Bulunur?

Kuzu göbeği mantarı, üretimin yanı sıra dağlardan da doğal yollardan toplanabilmektedir. Şuan ülkemizde satışa sunulan bu mantarların neredeyse tamamının doğal ortamdan toplandığı da bilinmektedir. Genel olarak Türkiye sınırları incelendiği zaman bu mantarın en çok Muğla ilimizde bulunduğu görülecektir. Ancak, kavak ve çam ormanlarının yoğun olarak bulunduğu diğer illerimizde de yaygın bir şekilde bulunduğundan söz edebiliriz. Bunun için de Ege ve Akdeniz illeri başta olmak üzere, Akseki ilçesi, Çorum, Kastamonu, Çanakkale ve Tokat’ta da yaygın bir şekilde bulunduğundan söz edebiliriz.

Kuzu Göbeği Mantarının Faydaları Nelerdir?

Kuzu göbeği mantarı özellikle kalsiyum, potasyum, demir, C Vitamini ile B1 ve B2 açısından oldukça zengindir. Bundan dolayı ek gıda olarak yaygın bir şekilde kullanılabilmektedir. Ayrıca, mutfak alanının dışında ilaç endüstrisinde de kuzu göbeği mantarının yoğun bir şekilde kullanıldığından söz edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.