Lale Yetiştiriciliği Yaparak Ek Gelir Elde Etmek

Lale Yetiştiriciliği Yaparak Ek Gelir Elde Etmek

Genel anlamda çiçek yetiştiriciliği yapmak günümüzde her evde kolaylıkla yapılabilir. Ancak konu yapılan işten para kazanmaksa yetiştirilen çiçeğin kendine has özellikleri olan bir çiçek olması önemlidir. Bu bakımdan lale yetiştiriciliği yaparak ek gelir elde etmek diğer çiçeklere kıyasla biraz daha mantıklıdır.

ssssLale Yetiştiriciliği Yaparak Ek Gelir Elde Etmek
Lale Yetiştiriciliği Yaparak Ek Gelir Elde Etmek

Lale Yetiştiriciliği Yaparak Nasıl Ek Gelir Elde Edilir?

Lale genellikle serin iklimlerde yetişen bir çiçek. Ekim ayından başlayarak Mayıs ayına kadar olan süreçte bu çiçekler açmaktadır. Lale tohumu ile birlikte Lale çiçeği de satılmaktadır. Kimi insanlar çiçek halindeki laleyi tercih ederken kimileri de yetiştirmek üzere tohumu satın alırlar. Günümüzde dünyanın pek çok yerinde lale yetiştiriciliği yapılmasına rağmen en sağlıklı tohumların hala ülkemizde bulunduğu bilinmektedir. Hollanda gibi ülkeler ise tohumların dayanıklı olması için çok değişik mühendislik yöntemleri uygulamaktalar.

Evinizde yetiştirdiğiniz laleleri pek çok yere satabilirsiniz. Eğer yetiştiricilik için büyük bir alanınız varsa ve ok fazla çiçek yetiştirebiliyorsanız bunları bir seferde belediyelerle görüşerek satabilirsiniz. Belediyeler park ve bahçeler kullanmak üzere bu tarz çiçekleri her zaman satın alırlar. Bununla birlikte bu çiçeği özellikle sevildiği Türk cumhuriyetlerine de ihraç edebilirsiniz. Buralarda lale çiçeğinin yetişmesi hava koşulları sebebiyle daha zor olduğu için başka ülkelerden alınmakta.

Lale Yetiştiriciliği Yaparak Ne Kadar Ek Gelir Elde Edilir?

Lale soğanının tanesi günümüzde 4 ila 5 TL arasında satılmakta. Oysa yetiştirdikten sonra çiçeğin tanesi 30 TL gibi bir fiyata satılabiliyor. 5 TL masrafla 1000 adet lale soğanı için 5000 TL harcayıp, yetişen çiçekleri 15000 TL gibi bir fiyata satmak son derece karlı olacaktır.

Evde ekmek yaparak ek gelir elde etme hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar: EGF Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.