Lisanslı Müzik Yaparak Para Kazanmak

Lisanslı Müzik Yaparak Para Kazanmak

Müzikle iç içe olanlar için lisanslı müzik yaparak para kazanmak önemli bir ek gelir kaynağı. Bilindiği gibi Youtube üzerinden video yayını yapanların en çok ihtiyaç duydukları şeylerden bir tanesi videolarında kullanacakları arka plan müziği. Yine Youtube üzerinde pek çok lisanssız müzik bulmak mümkün. Ancak bu müzikler pek çok insan tarafından kullanıldığı için çok da cazip değil. Bu noktada insanlar kendi hazırladıkları videolarında kullanmak için lisanslı müzik arayışına giriyorlar. Tamamen sizin tarafınızdan hazırlanmış ve lisansı size ait olan müziğinizi başkasına satarak ek gelir elde edebilirsiniz.

Lisanslı Müzik Yaparak Para Kazanmak
Lisanslı Müzik Yaparak Para Kazanmak

Lisanslı Müzik Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

  • Elbette ilk önce müzikten ve beste yapmaktan anlıyor olmanız gerek. Kendinize güveniyor ve bu işi gerçekten iyi yaptığınızı düşünüyorsanız zaten yaptığınız şarkılar satılacaktır.
  • Yaptığınız müzikleri isterseniz bazı web sayfaları üzerinden satışa çıkarabilirsiniz. Burada insanlar müziklerinizi dinleyebilirler. Müziğin üzerine bir uyarı sesi konulur ve bu ses belli bir saniyede tekrar eder. Sebebi ise insanların satışa çıkardığınız bu müziği korsan olarak kullanmalarını engellemektir.
  • Kendinize Youtube üzerinden bir kanal açarak ve burada örnek müziklerinizi yayınlayarak da müşteri bulabilirsiniz.
  • Müziğinizi sattığınız zaman aslında kullanım lisansını başkasına vermiş olursunuz. Bir müziği tek bir kişiye mi yoksa birden fazla kişiye mi satacağınız tamamen size kalmıştır. Bu durumu müziğinizi verdiğiniz kişiyle önceden konuşabilirsiniz.
  • Müziğinizin lisansını tek bir kişiye verirseniz bunun ücreti daha yüksek olacaktır.

Lisanlı Müzik Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Lisanslı müzik yaparak para kazanmak kolay gibi görünse de müziğin yapım aşaması oldukça zordur. Bu yüzden belirlenen ücret de buna göre olur. Hazırladığınız müzik ne kadar zamanınızı almışsa belirleyeceğiniz ücret de ona göre olabilir. Günümüzde tek bir şarkıdan 500 ile 1000 TL arasında kazanan müzisyenler var.

Yazar: EGF Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.