Makademya Fındığı Yetiştiriciliği İle Para Kazanmak

Proteacea familyasına ait olan ve ilk olarak da Okyanusta kıtasında bulunmuş olan Makademya fındığı, üreticilerine son dönemlerde çok ciddi kazanç sağlamaktadır. Üreticisini, fındığı keşfeden John Macadam’ın isminden alan bu özel fındık türü, aslında kuruyemişler içerisinde en sevilen türlerden birisi olan kajuya çok benzetilmektedir. Tat konusunda neredeyse kaju ile hiçbir farkı bulunmayan bu fındık türü, tüketiciler ile yapılan anketlerde ise, daha tercih edilebilir olarak belirtilmektedir. İçeriğine baktığımız zaman yüzde 70 oranında yağ oranı karşımıza çıkmaktadır. Tüketim alanlarına baktığımız zaman Türkiye’de çok fazla yer edinememiş olmasına rağmen, başta Amerika olmak üzere, birçok Avrupa ülkesinde de çok fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Makademya fındığı üreterek para kazanmak isteyen kişilerin sayısı ise, ülkemizde üretim olmadığından dolayı son dönemlerde çok fazla artmıştır.

Makademya Fındığı Faydaları Nelerdir?

Makademya fındığı üreterek para kazanmak isteyen kişiler, genellikle hangi alanda talep ile karşılaşacaklarını ve ürünün faydalarını ele almaktadırlar. Şuan incelendiği zaman normal fındıklara oranla, bu fındık türünün vitamin bakımından iki kat daha fazla olduğu görülecektir. Aynı zamanda, yağ bakımından da diğer fındıklara göre daha fazla yağ içeriğine sahiptir. Bu da fındık yağı üretimi konusunda daha fazla verim alınmasına yol açacaktır. Dünya genelinde büyük bir üne sahip olan bu fındık, besleyici yönünün yanı sıra genellikle yüksek yağ oranı ile anılmakta ve özellikle de Avustralya’da birçok alanda ve aktarlarda, yağ halinde ciddi rakamlardan satışa sunulmaktadır.

Makedamya Fındığı Nerelerde Yetişir?

Dünyanın en pahalı fındığı olarak da bilinen Makedamya fındığı, ortalama olarak 8 yıl sonra en verimli dönemine ulaşmaktadır. Ağaçlar büyük bir özenle yetiştirildikten sonra yedinci ya da sekizinci yıla gelindiği zaman asıl verim alınmaktadır. Yetiştirilme alanlarına bakıldığı zaman, ağaçların yağış oranı fazla olan bölgelerde çok daha kolay bir şekilde yetiştirildiğinden söz edebiliriz. Ülkemizde yetiştirilecek en uygun alan ise, yağış oranının en yüksek bölgemiz olan Karadeniz Bölgesi olduğundan söz edebiliriz.

Makedamya Fındığı Fiyatları Ne Kadar?

Makedamya fındığı üreterek para kazanmak isteyen kullanıcılar aynı zamanda ürünlerini ne kadara satacaklarını da araştırmaktadırlar. Sekiz yıl gibi uzun bir süre emek verildikten sonra gelir elde edilecek olan bu üründe, farklı fiyat aralıklarından söz etmemiz doğrudur. Şuan ülkemizde satılan ürünlere bakıldığı zaman 150 gram gibi küçük paketlerde satıldığı ve bu küçük ürünlerin fiyatlarının bile 17 TL ile 20 TL arasında değişkenlik gösterdiği görülmektedir. Kilogram üzerinden yapılan satışlarda ise fiyatların 170 TL’den başladığı ve 250 TL’ye kadar da çıktığı açık bir şekilde görülmektedir.

Makedamya fındığı üreticileri özellikle büyük marketlere satış yapan firmalar ile fındık yağı üreticileri üzerinden araştırma yaptıklarında kendileri için çok iyi bir Pazar bulabilecektir. Bu firmalar, ülkemizde uygun miktarda tedarik sağlayamadıklarında doğrudan yurt dışından ithalat yapmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.