Memurlar İçin Ek Gelir Fikirleri

Memurlar İçin Ek Gelir Fikirleri

Pek çok kişi devlet memurlarının ikinci bir iş yapmalarının yasalar tarafından engellendiğini düşünür. Ancak bu sanıldığı gibi değildir. Devlet memurları da yasaların müsaade ettiği şekillerde memurluğun yanında başka işlerle uğraşabilirler. Bu yazımızda memurlar için ek gelir fikirleri neler buna göz atacağız.

Memurlar İçin Ek Gelir Fikirleri
Memurlar İçin Ek Gelir Fikirleri

Memurlar Nasıl Ek Gelir Elde Edebilirler?

  • Günümüzde memurlar arasında en çok ek gelir elde edebilenler öğretmenlerdir. Öğretmenlerin özel ders vermeleri ya da özel okullarda derslere girerek ek gelir elde etmeleri mümkün.
  • Öğretmenler kitap yazarak bu kitabın satışından da ek gelir elde edebilirler. Bu kitabı mutlaka ders kitabı olmasına gerek yoktur. Hikâye ve roman gibi türlerde kitaplar da yazabilirler.
  • Bütün memurlar küçük düşürücü bir durumda bulunmadıkları sürece televizyon programı yapabilirler, dizilerde ve filmlerde rol alabilirler. Elbette bu yapılanlar memurluk mesleğinden arta kalan zamanlarda yapılmalıdır. Yaptıkları işler asıl işi olan memurluğu yapmasına engel olan kişiler hakkında cezai işlem uygulanır.
  • Memurlar, sahneye çıkabilirler ve kendi adlarına albüm çıkarabilirler. Kendi üzerlerine olan araçlarını kendileri kiraya veremezler. Ancak kiralama yapan bir şirkete kaydettirip bu şirket tarafından kullanılması sağlanabilir.
  • Memurlar kendi evlerinde, becerileri doğrultusunda hazırladıkları nikah şekeri, örgü, dantel, dikiş, nakış ürünlerini satabilir ve bunlar üzerinden ek gelir elde edebilirler.
  • İnternet başında uzun süreler geçen memurlar için anket doldurma, internet sitesi tasarımı yapma, blog yazma gibi konular da ek gelir fikirleri olarak değerlendirilebilir.

Memurlar Ek Gelir Fikirleri İle Ne Kadar Kazanabilirler?

Görüldüğü üzere memurlar, memurluk mesleğinden arta kalan zamanlarda çok çeşitli işler yapabilirler. Ufak olarak nitelendirilen bir iş fikri dahi bir ayda ortalama 1000 ile 2000 TL arasında ek gelir getirebilir.  Daha çok kazanılması tamamen kişinin kendi çalışmasıyla orantılıdır. Ev hanımları için ek gelir fikirleri hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar: EGF Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.