Mühendisler İçin Ek Gelir Fikirleri

Mühendisler İçin Ek Gelir Fikirleri

Mühendislik mesleği günümüzün önemli ve ayrıcalıklı mesleklerinden bir tanesi. Hangi mühendislik dalı olursa olsun mühendislik mesleği yıllardan beri doktorluk mesleği ile bir tutulan bir meslek. Çok farklı dalı olması sebebiyle mühendisler için ek gelir fikirleri de o kadar fazla.

Mühendisler İçin Ek Gelir Fikirleri
Mühendisler İçin Ek Gelir Fikirleri

Mühendisler Nasıl Ek Gelir Elde Edebilirler?

  • Mühendislik mesleği günümüzde iyi kazanç getirebilecek mesleklerden. Ancak giderleri fazla olanlar için meslek ne olursa olsun ek gelir elde etmek zorunlu bir hal alıyor. Mühendislerin pek çoğu yabancı dil bildikleri için en basitinden yabancı dil dersi verebilirler.
  • Mühendislik okulları sayısal ağırlıklı olduğu için matematik alanında da yeterli bilgiyi veriyor. Bu bakımdan mühendisler ek gelir için matematik dersi de verebilirler.
  • Çok farklı mühendislik çeşidi olduğu için her mühendis kendi alanı ile ilgili ek işler bulabilir. Örneğin bilgisayar mühendisleri aynı zamanda çeşitli bilgisayar yazılımlarının kullanılmasına yönelik dersler verebilirken, Kimya mühendisleri de yabancı dil dersi verebilirler.
  • Mühendisler zaman zaman üniversitelerde de derslere girip eğitmenlik yapabiliyorlar.
  • Elektrik elektronik mühendisleri ise işleri gereği elektroniğe yatkın insanlardır. Sosyal medya üzerinden açılacak bir sayfa ile tamir edilmesi mümkün olan elektronik eşyaların tamiri yapılabilir. Yine halk tarafından çok kullanılan basit bir elektronik eşya yapılarak bunun satılması sağlanabilir.
  • Bütün bunlara rağmen bir de yapılmaması gereken işler var. Örneğin günümüzde bazı mühendisler diplomalarını kiraya veriyorlar. Bunun anlamı mühendis oldukları için gerçekten içinde olmadıkları projelerin altına imza atmaları demek. Bu son derece sakıncalı bir hareket.

Mühendisler Ek Gelir İle Ne Kadar Kazanırlar?

Mühendisler için ek gelir fikirleri genellikle özel ders verme etrafında dolanıyor. Ders başına 150 TL kazanıldığını varsayarsak işin sürekliliğine göre oldukça tatmin edici paralar kazanmak mümkün olmakta.

Yazar: EGF Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.