Özel Ders Vererek Para Kazanmak

Eğer bir konuda deneyiminiz ve bilgi birikiminiz yeterli seviyedeyse, özel ders vererek para kazanma seçeneğini mutlaka değerlendirmelisiniz. Bu konu resim, müzik, kara kalem vb. sanatsal olabileceği gibi; matematik, fen bilimleri, edebiyat ya da geometri gibi bilimsel bir konu da olabilir. 7’den 70’e birçok kişiye birçok farklı konuda ders verebilirsiniz.

Hangi Konularda Özel Ders Verebilirim?

Bu soruyu bir de şu şekilde soralım: Hangi konuda bilgi birikiminizi paylaşabilecek kadar donanımlısınız? Geometri konusunda kendinize güveniyorsanız, sınava hazırlanan lise öğrencilerine geometri konuları anlatabilir ya da geometri soru çözümü konusunda destek olabilirsiniz. Yağlı boya tekniklerine hakimseniz, her yaştan insana yağlı boya çizim konusunda özel ders verebilirsiniz. Kara kalem çizimlerinize güveniyorsanız, nispeten kolay bir çizim tekniği olan kara kalem çizim konusunda özel ders ilanı verebilirsiniz. Hangi konuda özel ders verebileceğiniz, tamamen sizin hangi konuda bilgili olduğunuza bağlı.

Nasıl Müşteri Bulabilirim?

Özel ders vererek para kazanmak istiyorsanız, müşteri bulma konusunda iyi çalışmanız gerekecektir. İnternette Sahibinden, Letgo ve Armut.com gibi platformlar üzerinde ilanınızı yayınlayabilir, sosyal medya üzerinde hesap açarak tanıtımınızı yapabilir ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Bunlara ek olarak, arkadaşlarınız ve tanıdıklarınız üzerinden tanıtım yaparak, kendi müşteri portföyünüzü de oluşturabilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Her şeyden önce özel ders vermek, bir hizmet işidir. Hizmet iyi olduğu sürece iş alabilirsiniz, hizmet kötü ise iş alamaz hale gelmeniz kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden, özel ders vermeyi düşündüğünüz konuda yetkin ve donanımlı olduğunuzdan emin olmalı, bilgilerinizi sürekli güncel tutmalı ve kendinizi o konuda sürekli geliştirmelisiniz.

Karşılıklı güven ilişkisi kuruluncaya kadar, evde değil de dışarıda özel ders vermeyi seçebilirsiniz. Her türlü özel ders için uygun kafeler, işletmeler ve atölyeler birçok şehirde mevcuttur.

Eğer eviniz müsaitse, evinizdeki odalardan birini özel ders için dekore edebilir ve o odayı yalnızca özel ders vermek için kullanabilirsiniz. İyi bir aydınlatma, ferah bir ortam, anlatım yapabileceğiniz bir yazı tahtası ile desteklediğiniz özel ders odanızda, ders verdiğiniz kişinin molalarda tüketebileceği atıştırmalık yiyecek ve içecekler de sunabilir ve müşterinize ve ek işinize önem verdiğinizi hissettirebilirsiniz. Böylece hem profesyonel bir ortam yaratmış olursunuz, hem de özel dersleriniz daha verimli geçer, daha iyi sonuçlar alırsınız.

Özel ders verdiğiniz kişiye, dersten sonra tekrar yapabilmesi için, eğitim materyalleri de sunmalısınız. Bu materyalleri kendiniz üretebilir ya da internette ufak çaplı bir araştırma yaparak, hazır materyaller kullanabilirsiniz. Tekrar materyalleri sunmanız, verdiğiniz dersin daha etkili olması ve daha etkin bir biçimde anlaşılması için önemlidir.

Eğer müşterinizle ders saati için sözleştiyseniz, çok ciddi bir aksaklık olmadığı sürece mutlaka o saate sadık kalmalısınız. Günümüzde insanlar gerçekten yoğun hayatlar yaşıyorlar ve birçok konuda saatlik planlar yapıyorlar. Akşam 8’de bir öğrenciye geometri dersi vermek için anlaşma yaptıysanız, bu anlaşmaya sadık kalmalı ve akşam 8’de geometri dersi için hazır olmalısınız. Eğer müşteriniz anlaşılan saate sadık kalmadıysa, bunu bir alışkanlık haline getirdiyse ya da sürekli özel derse geç kalıyorsa, bunu uygun bir dille kendisine söylemekten çekinmeyin.

Ne Kadar Kazanabilirim?

Özel ders vererek para kazanma konusunda elde edebileceğiniz gelir, sizin tecrübenizle ve özel ders verdiğiniz konuyla doğru orantılıdır.

Eğer çok iyi derecede piyano çalabiliyorsanız, saati 200TL civarında bir ücretle özel ders verebilirsiniz. Haftada 8 saat ders verseniz, kazanabileceğiniz miktar aylık 6.000TL’nin üzerinde olacaktır.

Eğer geometri konusunda kendinize güveniyorsanız, saati 75-100TL civarında bir ücretle özel ders verebilir ve ayda birkaç bin lira ek gelir elde edebilirsiniz.

Vermek istediğiniz özel dersin piyasasını merak ediyorsanız, Sahibinden.com üzerindeki ilanlara bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.