Safran Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Yaklaşık 4000 yıldır insanlar tarafından bilinen ve günümüzün en pahalı baharatı olan Safran yetiştiriciliği ülkemizde sınırlı bir alanda yapılmaktadır ve piyasada 1 kilogram saf safranın fiyatı 30 bin TL gibi bir fiyattan alıcı bulmaktadır. Durum böyle olunca safran yetiştiriciliği yaparak para kazanmak isteyen kişiler için rehber niteliğinde bir içerik hazırlamak istedik.

Safranın Tarihi

Safranın tarihi Antik Yunan tanrılarına kadar dayanmaktadır. Rivayete göre Antik Yunan tanrılarından Ermis, arkadaşı Krokos ile şakalaşması sırasında kafasından ciddi şekilde yaralanır ve kafasından akan 3 damla kan bir safran çiçeğinin üstüne düşerek çiçeğin üstünde 3 kırmızı çizgi oluşturur. Bu efsanenin yanı sıra Girit’te arkeologlar tarafından yapılan çalışmalar sonunda M.Ö. 1600’lü yıllara ait olduğu düşünülen Minos Medeniyeti’ne ait yerleşim yerlerinde bulunan fresklerde insanlar tarafından safran toplayıcılığı yapıldığı görülmektedir.

Safran çiçeğinin ana vatanı Mezopotamya’dır ve M.S. 9. yy’dan itibaren gezginler ve tüccarlar sayesinde İspanya’ya kadar geldiği görülmüştür. Safran’ın en büyük göçü ise haçlı seferleriyle olmuştur. Safran’ın ana vatanına uğrayan bütün toplulukların giderken bu çiçeği de götürmelerinin nedeni hem yapraklarının hem de kökünün gıda, ilaç, boya ve kozmetik gibi pek çok alanda kullanılmasıdır.

Safran Nasıl Yetiştirilir?

Safran bitkinin en sevdiği toprak türü, bol kumlu, yumuşak, az taşlı ve iyi drenajlı topraklardır. Safran yetiştiriciliği yapılacak bölgenin nem oranının az olması gerekmektedir ve bu alanlardaki topraklar yetiştiriciliğe başlamadan önce 1 yıl boyunca nadasa bırakılmalıdır.

Safran Yetiştiriciliğinde maliyet kalemlerinden en büyüğü tohumluk soğandır ve Safran ekimi için en uygun ay ağustos ayıdır fakat eylül ayı başına kadar da ekim yapılması olasıdır. Eğer ilk yıldan yüksek verim almak istiyorsanız, tohumluk soğanlarınızı en az 15-20 mm çapı olanlardan seçmeniz gerekmektedir. Tohumluklar tarlaya 30-45 cm mesafelerle yaklaşık olarak 10-12 cm derinliklere ekilir. Tohumluğun hemen üstüne direk toprak atmak yerine önce inek gübresi örtülmeli ve daha sonrasında toprakla kapatılmalıdır.

1 dekarlık alana 200-300 kg arasında safran tohumu dikilebilmektedir. Bu tohumlamadan sonra 3-4 yıl verim alınmaktadır ve daha sonrasında tekrar aynı alanın tohumlanması gerekmektedir.

Safran Neden Pahalı?

Safran hem ülkemizde hem de Avrupa ülkelerinde gıda olarak kullanılmaktadır. Özellikle aktarlarda yoğun olarak gördüğümüz safranın pek çok hastalığın tedavisinde de kullanılan alternatif tıp ürünlerinden biridir. Bunun yanında ilaç ve kimya sanayisinde de yoğun bir şekilde ham madde olarak kullanılır.

Pek çok sektörde kullanılmasına rağmen saf safran elde etmek için yoğun bir çaba gerekiyor. Ortalama 20 cm boyunda olan safran çiçeklerinin hasatları, güneşe olan hassasiyetlerinden dolayı doğumundan hemen önce oldukça hassas bir işlemden geçilerek yapılıyor. İtinayla toplanan çiçeklerin en değerli kısımları olan 3 lifi alınıyor ve gerekli kurutma işlemi yapılıyor. 1 gram safran üretebilmek için 150-200 arası safran çiçeği toplamak ve işlemek gerekiyor. Yarım kilo safran elde etmek için de 75.000 ile 80.000 arasında çiçeğin toplanması gerekiyor.

Safran Yetiştiriciliği Yaparak Ne Kadar Para Kazanılabilir?

1 gram safran ortalama olarak 25 TL gibi bir fiyattan alıcı buluyor. Tabi bu fiyat yurt içinde satılan ürünler için geçerli. Eğer yurtdışı firmalarıyla bağlantı kurulabilir ve direk olarak ihracat yapılabilirse, bu rakam 3 katına kadar çıkabiliyor.

Ülkemizde yakın zamana kadar sadece Karabük’ün Safranbolu ilçesinde safran üretimi yapılmaktaydı fakat gerek piyasanın ihtiyacı gerekse de ürünün çok değerli olması dolayısıyla Tokat, Kastamonu ve Denizli gibi şehirlerde de yeni safran üretim çiftlikleri açılmaya başlandı.

Safran yetiştiriciliği yapılacak bölgenin de çok sulu ve neme ihtiyaç duymaması dolayısıyla aslında ülkemizde büyük bir alanın bu bitkinin üretimine çok uygun olduğunu görebiliyoruz. Yaklaşık 4 bin TL’lik ilk yatırımla -ki bunun en büyük bölümü tohum gideridir- yılda 20 bin TL gelir elde etmek mümkün.

Safran Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu ‘’Genç Çiftçi Projesi’’ ve ‘’Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Geliştirme Projesi’’ kapsamında safran üretimine destek vermektedir. Bu destekler ile üreticiye sadece maddi yardım değil aynı zamanda kaliteli safran tohumu yardımı da yapılmaktadır. Çok kısa sürede ürün alınabilmesi ve yüksek kar marjı sebebiyle yerel olarak safran yetiştiriciliği yapan üreticiler işlerini daha profesyonel olarak yapmak için bu desteklere oldukça yoğun ilgi göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.