Stevia (Şeker Otu) Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Ülkemizde dört farklı iklim yaşandığından dolayı özellikle tarım sektöründe birçok farklı ürünün yetiştirilmesi mümkündür. Yetiştirilen ürünlere baktığımızda ise, artık geleneksel ürünler olarak nitelendirilen ürünlerin dışında, dünya genelinde rekabete girebileceğimiz birçok ürünün de yetiştirildiğinden söz edebiliriz. Bunun en güzel örneği ise, dünya genelinde doğal ve kalorisiz bir tatlandırıcı olarak kullanılan stevia bitkisini örnek olarak gösterebiliriz. Stevia yetiştiriciliği yaparak para kazanmak isteyen kişilerin günden güne arttığı ülkemizde, bu bitkinin nasıl yetiştirileceği, hangi koşullarda daha iyi büyüdüğü, pazar payının ne duruma olduğu ya da bunun gibi birçok farklı konuda araştırmalar yapılmaktadır. Bu alanda girişimde bulunmak isteyen kişiler için, stevia yetiştiriciliği yaparak para kazanmak konusunda bilinmesi gerekenleri şu şekilde özetleyebiliriz.

Stevia Nedir?

Stevia bitkisi, yıllardır başta Paraguay ve Brezilya olmak üzere, güney Amerika ülkelerinde çok sık kullanılmaya başlamıştır. Üretiminin de ağırlıklı olarak bu bölgelerde yapıldığını söyleyebiliriz. Diyabet rahatsızlığı yaşayan kişilerin sayısının günden güne artması ile birlikte, Stevia bitkisine de özel bir şekilde ihtiyaç doğduğundan söz edebiliriz. Çünkü, kullanıcıların stevia kullanması ile birlikte, normal şekerleri kullanmasına gerek kalmıyor, kalorisiz olmasından dolayı da diyabet rahatsızlıklarının büyümesi daha baştan engellenmiş olacaktır.

Türkiye’nin de gündemine gelmiş olan Stevia bitkisi, deneme amaçlı olarak farklı bölgelerde yetiştirilmeye başlamış durumdadır. Ayrıca, bilim insanlarının yaptıkları açıklamalara baktığımız zaman bu bitkinin diyabet rahatsızlığının önüne geçme konusunda ciddi bir öneme sahip olduğu, bundan dolayı da ilerleyen süreçte devletin de Stevia yetiştiriciliği yaparak para kazanmak isteyen kişilere özel teşvikler yapacağı düşünülmektedir.

Stevia Bitkisi Türkiye’de Nerede Üretilir?

Dünya genelinde kullanım oranı her geçen gün artan Stevia bitkisi, ülkemizde de geçtiğimiz birkaç yıldan itibaren üretilmeye başlamış durumdadır. Şuan diyabet hastalarına bir umut ışığı haline gelmiş olan bu bitki, ülkemizde de Rize ve çevresinde yetiştirilmeye başlamış durumdadır. Yıl içerisinde fazla yağış alan bölgelerde en verimli şekilde üretilen bu bitki için, şuan Karadeniz bölgesinin farklı noktalarında özel yetiştirme alanlarının oluşturulduğu da bilinmektedir. Ülkemizde şeker otu olarak da bilinen bu bitkinin dünya genelindeki pazar payına baktığımız zaman, 5 milyar dolarlık bir pazardan söz etmemiz doğru olacaktır.

Stevia Bitkisi Nerede Kullanılır?

Stevia yetiştiriciliği yaparak para kazanmak isteyen kullanıcıların büyük bir kısmı, bu bitkinin nerelerde kullanılacağı ya da bitkinin nasıl satışa sunulacağı konusunda derin bir araştırma yaptıkları bilinmektedfir. Şuan bitki ile ilgili araştırma yapıldığı zaman, hasat dönemi sonrasında bazı fabrikasyon işlemlerinin yapıldığından söz edebiliriz. Tıpkı şeker pancarında olduğu gibi, Stevia bitkisinde de belirli bir işleme süresi bulunmaktadır. Bu süre sonrasında, şeker ile kıyaslandığı zaman Stevia bitkisinin 300 ya da 400 kat daha tatlandırıcı özelliğe sahip olduğunu da söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, şeker otu olarak da bilinen Stevia bitkisi için asrın bitkisi olarak da bir isim seslendirilmektedir. Bunun nedeni ise, şekerden çok daha fazla tatlandırıcı özelliğe sahip olmasının beraberinde, kalorisinin sıfır olmasıdır.

Stevia bitkisinin kullanım alanları için sadece diyabet rahatsızlığı çeken kişiler akla gelse de, daha fazla kullanım alanı olduğundan söz edebiliriz. Örnek verecek olursak yüksek tansiyon problemlerinde, obezite tedavisinde ya da tütün mamullerine olan bağımlılığın azaltılmasında kullanıldığından söz edebiliriz.

Stevia Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Hem şekere alternatif olması hem de sıfır kalorisi bulunmasından dolayı geniş bir kullanım alanına erişmiş olan stevia bitkisinin, insan sağlığı için birçok faydasından da söz etmemiz doğrudur. Bu faydaları da şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Sıfır kalorili olmasına rağmen oldukça besleyicidir. Bu sayede, stevia kullanımı sonrasında cilt beslenecek, sıkılaşacak ve yüzde oluşan kırışıklıklar da giderilmiş olacaktır.
  2. Doğal bir maske olarak kullanılabilmektedir.
  3. Dermatit etkisi olmasından dolayı sivilcelere iyi gelecektir.
  4. Diyabet tedavisinde geleceğin tedavi yöntemidir.
  5. Yüksek tansiyon hastalarına iyi geldiği bilinmektedir.
  6. Depresyon, asabiyet durumları ve kabızlık şikayetlerinin giderilmesinde etkili role sahiptir.
  7. Mide ve bağırsak florasını korumaktadır.
  8. Asit alkali dengesini korumakta ve denge sağlamaktadır.

Görüldüğü üzere, diyabet dışında da birçok faydası bulunmaktadır. bununla birlikte, tespit edilmiş ya da kullanıcılarda sonradan dillendirilen herhangi bir şikayet ya da yan etki durumu da kesinlikle bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.