Susam Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Dünya genelinde, tarımsal ürünlerden satışı belki de en kolay olan susam, ülkemizde de yaygın bir şekilde üretilmektedir. Tahin, simit ve helva sektöründe ağırlıklı bir şekilde kullanılan bu ürün her ne kadar yaygın bir şekilde üretiliyor olsa da, toplam arz miktarının talebi karşılamadığı da açık bir şekilde görülmektedir. Bundan dolayı susam yetiştirerek para kazanmak isteyen kişiler için bu sektörün son derece karlı olduğundan söz etmemiz doğru olacaktır.

Sadece belirttiğimiz sektörlerde değil, birçok endüstriyel üretim alanında da susamdan faydalanılmaktadır. Şuan sadece ülkemiz baz alındığı zaman farklı noktalarda üretilen susam miktarının 280 bin dekarlık bir alanda ve toplamda da 19 bin ton civarı üretildiği söylenebilecektir. Ancak, oldukça yüksek olan bu üretim miktarları hala talebi tam anlamı ile karşılayamamakta ve ülkemize farklı ülkelerden susam ithal edilmektedir.

Susam Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Susam yetiştirerek para kazanmak isteyen kişilerin, üretim evresinde dikkat etmeleri gereken birçok farklı konu bulunmaktadır. bunlara geçmeden önce, susam bitkisi hakkında kişilere daha kapsamlı bilgi vermek doğru olacaktır. Bilindiği gibi susam bitkisi tek yıllık bir bitkidir ve dikine büyümektedir. Boyları genellikle 30 santimden başlamakta ve verimlilik göz önünde bulundurularak da 120 santime kadar çıkabilmektedir. Ülkemizde üretilen yağ bitkilerinden en önemlisi olan susamların içeriğinde yüzde altmış oranında yağ bulunmaktadır. Yazlık ve de otlu bir bitki olarak da bilinen susam bileşimine bakıldığında da yüzde yirmi beş oranında protein bulunduğundan söz edebiliriz. Bu sebepten dolayı da son derece besleyici olduğunu belirtebiliriz.

Susam yetiştirerek para kazanmak isteyenlerin bilmesi gereken diğer önemli noktalar da şu şekildedir.

 • Susam bitkisi sıcağı oldukça sevmektedir. 90 ile 120 gün arasında gelişimini tamamlayan bu bitki için sıcaklık ortalamasının aylık olarak 20 derecenin altına düşmemesi ve de tohumlar çimlenirken toprak sıcaklığının da 15 ile 20 derece arasında olması gerekmektedir. Toprak açısından ele alındığında ise çok da seçici olmayan bir bitki demek doğru olacaktır.
 • Susamların çimlenme gücü son derece yüksek ve tohumlar da bununla ters orantılı olacak şekilde son derece küçüktür. Tohumlar küçük olduğundan dolayı, toprak hazırlığının iyi yapılması gerekmektedir. Önceki dönemden ekilen ürünlerin topraktan tamamen temizlenmesi, sonrasında da derin sürüm, diskaro, ikileme ve taban çekildikten sonra da ekim yapılmalıdır.
 • Susamların gelişme süresi kısa olduğundan dolayı gübrenin tamamının ekimden önce son diskaro altında atılması uygundur. Fosforlu gübrenin yanı sıra uygun oranlarda da amonyum nitrat verilebilecektir.
 • Su tüketimi açısından fazla değildir. Sadece tav suyu ile yetiştirilebileceği gibi, sulamalar 1 ya da 2 gün yeterli olabilecektir. İlk su, ilk çiçekler görülmeye başladığında verilecek, gerektiğinde de ikinci su bu dönemden yaklaşık olarak bir ay sonra verilecektir. Sulama yapılırken göllenmelerden kesinlikle kaçınılması gerekmektedir.

Susam Yetiştiriciliği Nerelerde Yapılır?

Susam yetiştirerek para kazanmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gerekenler en özet hali ile yukarıdaki gibidir. Yetiştirme süreleri ve koşullarının yanı sıra, hangi bölgede yetiştiricilik yapılacağının da son derece önemli olduğundan söz edebiliriz. Buna göre, ülkemizde susam üretiminde ilk 10 sırayı almış olan iller ile üretim miktarlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Antalya 3 bin ton
 2. Manisa 2 bin 500 ton
 3. Muğla 2 bin 200 ton
 4. Uşak 30 bin ton
 5. Adana 2 bin ton
 6. Balıkesir bin yon
 7. Osmaniye 650 ton
 8. Mersin 600 ton
 9. Denizli 500 ton
 10. Çanakkale 400 ton

Görüldüğü üzere susam üretilen alanların tamamı, yıllık sıcaklık ortalaması yüksek olan illerden oluşmaktadır.

Susam Yetiştiriciliği İle Ne Kadar Kazanç Elde Edilir?

Susam yetiştirerek para kazanmak isteyen kullanıcılar aynı zamanda bu hasattan ne kadarlık bir kazanç elde edeceğini de merak etmektedir. Piyasa koşulları göz önünde bulundurulduğu zaman, susamın geçtiğimiz yıllarda kilo fiyatının 9 TL ile 10 TL arasında seyir ettiğini ancak içerisinde bulunduğumuz yıla bakıldığı zaman susam fiyatlarının 15 lira ile 20 lira arasında değişkenlik gösterdiği bilinmektedir. Türkiye’deki yıllık susam tüketim miktarı 200 bin tonun üzerindedir. Ancak, elde edilen üretim miktarı bunu karşılamamakta ve bundan dolayı da susam üreticiliğinde ciddi bir açık bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.