Tatlı Patates Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Bu zamana kadar ülkemizde çok fazla bilinmemesine rağmen, Avrupa ülkelerinde daha yaygın bir şekilde kullanılan tatlı patates, özellikle besin değerlerinin yüksek olması ile bilinmektedir. Şuan ülkemizde de birçok noktada satılıyor olmasına karşın, yüksek fiyatlardan dolayı kullanıcıların ne yazık ki satın almakta güçlük çektikleri de bilinmektedir. Üreticisinin ülkemizde çok fazla olmadığından söz edebileceğimiz bu ürün bazında, ciddi yatırımcıların da piyasaya girmeye başladığından söz edebiliriz. Tatlı patates yetiştirerek para kazanmak isteyen kişiler, önce küçük bir alanda üretime başlayarak ürün arzında bulunmakta, sonraki dönemler için ise, doğrudan kullanıcı talepleri doğrultusunda üretime başlamaktadırlar.

Tatlı Patates Nedir?

Tatlı patates yetiştirerek para kazanmak isteyen kullanıcıların büyük bir kısmı, bu sebzenin bilinen patatesten herhangi bir farkı olup olmadığını araştırmaktadır. Öncelikli olarak, marketlerde yeni yeni satılmaya başlamış olan bu patatesin bilimsel ismi ipomoea batatas şeklindedir. Yumruları yenmekte olan, tatlı ve nişastalı bir patates türüdür. Kolay bir şekilde üretilmesinin yanı sıra, normal patatese oranla daha besleyici olduğu ve daha lezzetli olduğu da bilinmektedir. Bunun yanı sıra, normal patateslerin sadece toprak altında bulunan yumru kısımları tüketilirken, tatlı patateslerde böyle bir sınırlama bulunmamaktadır. Tatlı patates bitkisinin filizleri ya da yaprakları da gönül rahatlığı ile yenilebilmektedir.

Tatlı patates sebzesinin ana vatanı için ise Orta Amerika ve Güney Amerika’nın kuzey ve batı bölümlerini örnek olarak gösterebiliriz. Ülkemizde de uygun hava ve iklim koşulları sağlandığı zaman kolay bir şekilde üretilebileceğinden söz edebiliriz.

Tatlı Patates En Çok Nerede Üretilir?

Tatlı patates yetiştirerek para kazanmak isteyen kişilerin neredeyse tamamı, bu sebzenin üretiminin yapıldığı ülkeleri araştırmakta ve ürün için daha kapsamlı bilgiye sahip olmayı amaçlamaktadır. Genel olarak bakıldığında tatlı patatesin sıcak ülkelerde yetiştirildiğinden söz edebiliriz. Üretim yapılan ülkeler için sıralama yaptığımızda ise, Çin, Endonezya, Vietnam, Hindistan, Amerika, Uganda ve Nijerya’dan söz edebiliriz. Bununla birlikte, Türkiye’de de belli noktalarda tatlı patates üreticiliği yapılmaktadır. Ülkemizde de başta Tokat’ın Niksar ilçesi olmak üzere, İskenderun ve Hatay’da üretildiğinden söz edebiliriz.

Tatlı Patatesin Özellikleri Nelerdir?

Tatlı patateslerin kabuk ve iç kısımlarının tek bir renkte olmadığı görülmektedir. Birçok farklı türü bulunan bu sebzenin etki kısmının rengi beyaz, sarı, mor ya da turuncu olabileceği gibi, kabuk kısmının rengi de kahverengi, mor, kırmızı, beyaz ya da sarı olabilmektedir. Tatlı patates içeriğinde bulunan beta karoten sayesinde oldukça besleyicidir. Ancak, beta karoten bakımından en zengin olanlarının turuncu renkte olanlardan söz edilebilmektedir. Bununla birlikte, ülkemizde ise renk bakımından çok fazla çeşit olmadığı, genel itibariyle de beyaz ya da sarı renkteki tatlı patateslerin üretildiğinden söz edebiliriz.

Tatlı Patates Nasıl Üretilir?

Tatlı patates yetiştirerek para kazanmak isteyen kişiler, bunu profesyonel bir anlamda yani geniş bir ortamda yapabileceği gibi, daha düşük bir düzenek ile de üretebilecektir. Bunun için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Filizlendirmek için aldığınız patatesleri iyi bir şekilde yıkadıktan sonra iki ya da daha büyük parçalara ayırmalısınız. Sonrasında da bir kavanoz ya da geniş bir alete yarısını suyun içinde yarısının da suyun dışında kalacak şekilde yerleştirmelisiniz. Bu işlem için de ılık bir ortam seçmeniz doğru olacaktır.
  2. Yapacağınız ilk işlemde filizlendirme işlemi yapmış olacaksınız. Filizlendirme işlemi yapıldığında patatesleriniz ekime hazır hale gelecektir. Filizlenme işlemi sonrasında filizleri patatesten dikkatli bir şekilde koparmalı, gövdenin alt yarısı suya batırılmış ve yapraklarının da kabın kenarlarından sarkacak şekilde derin olmayan bir kaba koymanız gerekmektedir. Kökler iki ya da üç santim olduktan sonra ise, toprağa ekmeye başlayabilirsiniz.
  3. Uygun toprak, gevşek ve suyu iyi süzülmüş olmalıdır. Patates filizleri ekilirlen çok sık olmamasına da dikkat edilmelidir.
  4. Toprağa ekim işleminde sulama en önemli kısımdır. Bitkinin etrafındaki toprak tamamen yaş olana kadar sulamaya devam etmelisiniz. İlk haftada her gün, ikinci haftada ise iki günde bir sulama yapılmalıdır. Her hafta sulama sıklığı bu ölçüde azaltılmalıdır.

Tatlı patates yetiştirerek para kazanmak isteyen kişilerin, filizlendirme ve sonrasında da doğrudan üretime geçerken takip edecekleri adımlar bu şekilde özetlenebilmektedir. Üretilen bu patateslerinizi ise, kilogram olarak en düşük 10 TL gibi bir fiyattan satışa sunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.