Tavuk Yetiştirerek Para Kazanmak

Tavuk Yetiştirerek Para Kazanmak

En sık tüketilen besinler sıralamasında ilk sıralarda yer alan tavuklar, devlet destekli tavuk çiftlikleri ile kazanç getiren bir iş kolu haline gelmiştir. Hem tavuk yetiştirerek hem de yumurta alarak çift yönlü kazanç elde etmeyi sağlayan tavuk yetiştiriciliği için doğal ortamlar bulmak ya da tavuk çiftliği açmak yeterli oluyor. Elbette tavuk yetiştirerek para kazanmak için başka seçenekler de mevcut. Üstelik daha az maliyetli seçenekler.

Tavuk Yetiştirerek Para Kazanmak
Tavuk Yetiştirerek Para Kazanmak

Tavuk Yetiştirerek Nasıl Para Kazanılır?

  • Tavuk yetiştirerek para kazanmak için öncelikle tavuk besleyebileceğiniz bir ortamın olması gerekir. Bunun için devlet destekli çalışmalarda bulunarak tavuk çiftliği inşa edebilirsiniz. Son zamanlarda tüketiciler tarafından doğal olması ile bilinen gezen tavuk çiftliği için geniş bir arazi ortamı bulmanız da yüksek verim almanızı sağlayacaktır.
  • Tavuk olarak hem üretime hem de yumurta almaya elverişli bir cins seçmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca seçtiğiniz cinsin yaşayacağı ortam koşullarını da sağlamalısınız.
  • Gezen tavuk çiftliği açmak sizin için daha karlı bir iş olacağı gibi daha kolay müşteri bulmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda tavuk üretimi için yapacağınız masraflar oldukça azalacaktır.
  • Tavukların düzenli olarak yem yemesi, su içmesi ve veteriner hekimler tarafından sağlık kontrollerinden geçirilmesi de gerekmektedir.
  • Kendinize ait araziniz ya da bahçeniz varsa burada da tavuk yetiştirebilirsiniz. Ancak yetiştirecek alanınız ne kadar büyük olursa o kadar fazla tavuk yetiştirebileceğinizi unutmayın.

Tavuk Yetiştiriciliği Ne Kazandırır?

Tavuk çiftliği kazancı olarak ilk zamanlar bulacağınız müşteriye göre belirli bir aylık kazanç elde edeceksiniz. Eğer büyük ölçekli bir tesis kurmuşsanız tavuk yetiştiriciliğinden aylık 15- 20 bin TL ve daha üzeri kazanç elde edebilirsiniz. Orta ölçekli bir tavuk çiftliğiniz varsa 7-10 bin TL kazanabilirsiniz. Kendinize ait bahçeniz varsa tavuk sayısına göre bu rakamlar değişmektedir.

Yazar: EGF Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.