Tiyatrocular İçin Ek Gelir Fikirleri

Tiyatrocular İçin Ek Gelir Fikirleri

Ülkemizde azımsanmayacak kadar profesyonel tiyatro oyucusu mevcut. Özellikle devlet tiyatrosu oyuncuları genellikle aynı anda iki ya da üç oyunu birden oynayabiliyorlar. Bu da hem ek gelire fazla ihtiyaç duymamaları hem de boş vakitlerinin sınırlı olması anlamına geliyor. Ancak özel tiyatrolarda görevli olan ya da amatör olarak bu işi yapanların biraz daha fazla vakitleri oluyor. Bu da tiyatrocular için ek gelir fikirleri konusunda kendilerine zaman ayırabilmeleri demek. Bu yazımızda tiyatro oyuncuları içi ek gelir hakkında birkaç öneri de bulunacağız.

Tiyatrocular İçin Ek Gelir Fikirleri
Tiyatrocular İçin Ek Gelir Fikirleri

Tiyatrocular Nasıl Ek Gelir Elde Edebilirler?

  • Pek çok meslekte olduğu gibi tiyatroculukta da ek gelir denildiğinde akla ilk gelen sahip oldukları bilgileri başkalarına aktarmak oluyor. Herhangi bir tiyatro okulunda ya da bireysel anlamda tiyatro oyunculuğu dersi verilebilir.
  • Aynı şekilde konuyla ilgili olarak videolar çekip Youtube üzerinden gelir elde etmek de mümkün olacaktır.
  • Tiyatrocular oyunculuk kabiliyetlerinin yanında hitap etme kabiliyetine de sahip oldukları için bunu diksiyon dersi adı altında ihtiyaç duyanlara verebilirler.
  • Tiyatrocular aynı zamanda film ve dizi seslendirmesi de yaparak ek gelir elde edebilirler. Bunun için seslendirme stüdyoları ile bağlantı kurulabilir. Bununla birlikte reklam veya radyolar için jingle seslendirmesi de yapabilirler.
  • Tiyatro oyunu yazarak uzun vadede de bu oyunu sergileyip kazanç sağlamak mümkündür.
  • Konservatuarlarda ya da özel tiyatro okullarında derslere girerek burada eğitmenlik yaparak ek gelir elde edilebilir.

Tiyatrocular Ek Gelir Fikirleri İle Ne Kadar Kazanırlar?

Tiyatroculuk önemli bir meslek olduğundan dolayı ek gelir olsa dahi kazandıracağı paralar yüksek olacaktır. Örneğin bugün bir filmde başrol oyuncusunu seslendiren bir kişi fil başına ortalama 2000 TL para kazanmaktadır. Aynı şekilde herhangi bir kurumda ya da özel olarak ders veren bir kişi ders başına 200 ile 400 TL arasında para kazanmaktadır.

Memurlar için ek gelir fikirleri konulu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar: EGF Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.