Trüf Mantarı Yetiştirerek Para Kazanmak

Günümüzün ekonomik şartları, insanları geçim konusunda zorlamaktadır. Sınırlı gelire sahip olan aileler, ellerindeki bütçe ile ay sonunu getirmekte zorlanır. Sürekli olarak zam gelen ürünler ve hizmetler karşısında sabit duran maaşlar, ezilip gider. Bu olumsuz durum nedeni ile hemen herkes ek gelir elde etmek için uğraş vermektedir. Herkes boş zamanlarını bir şekilde değerlendirmeye, öğrenciler ve ev hanımları kazanç elde etmeye çalışmaktadır. Ek gelir elde etmek ya da ay sonunu getirmek için yeterli olacak kadar kazanç elde etmek için yapılabilecek birçok iş seçeneği bulunur. Bunlardan bir tanesi son yıllarda giderek artan bir ilgi ile karşılaşan mantar yetiştiriciliğidir.

Mantar sağlık açısından en faydalı sebze çeşitleri arasında gösterilir. Lezzetli olması, pek çok farklı yemekte kullanılabilmesi ve sağlık açısından faydalı olması pek çok kişi için mantarı cazip kılar. Dünyanın farklı alanlarında farklı mantar türleri bulunur. Bu mantar türleri görüntü, lezzet ve fiyat noktasında birbirinden ayrılır. Ancak mantardan gelir elde etmek isteyenlerin ilgilendikleri özel bir tür mantar mevcuttur. Trüf mantarı olarak bilinen özel bir mantar türü ülkemizde ve dünyanın bazı yerlerinde yetişen, pahalı ve oldukça besleyici bir mantar olarak bilinir. İçerisinde kırmızı ette bulunan proteinden daha fazla protein barındırması ile dikkat çeken bu mantar türü İtalya, İspanya ve Fransa’da ağırlıklı olarak yetiştiriliyor. Afrodizyak etkiye sahip olan trüf, kolesterol üzerinde olumlu etki gösterir. Ülkemiz bu ülkelerin oluşturduğu ticari piyasanın içerisinde girmeye çalışmaktadır. Bu özel mantar türünün kilo fiyatı 250 Euro’dan başlayarak 1000 Euro’ya kadar çıkmaktadır. Bu fiyat aralığı ülkemizdeki kur farklı ile birleşince oldukça cezbedici bir hal almaktadır.  Ayın sonunu zor getiren kişiler için bu durum oldukça etkileyici bir durum olarak görülür. Yeni bir sektöre atılmak isteyen ve bu tarz konularda fikir sahibi olanlar için mantar yetiştirmek kazançlı olarak görülebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği İçin Ne Gerekir?

Trüf mantarı yetiştirmek ve bu şekilde kazanç elde etmek isteyenler için bazı hususlar önem taşımaktadır. Akdeniz iklimini seven bir mantar türü olması nedeni ile bu mantar çeşitleri genellikle sıcak mevsimleri sever. Bazı ağaç türlerinin köklerine yakın noktalarda çıkan mantarlar kolayca bulunamaz. Bu mantarları doğal ortamında bulmak için özel eğitimli köpekler kullanılmaktadır. Ancak elverişli şartlar oluşturulduğunda yetiştirilmesi mümkündür. Öncelikli olarak Ege veya Akdeniz Bölgeleri gibi sıcak iklime sahip noktalarda yetiştirme yapmak gerekir. Rahat şekilde yetiştirme yapmak ve kazanç elde edebilmek için on dönümlük bir arazi yeterli olacaktır. Diğer mantar türlerinde olduğu gibi trüf mantarı da nemli ve güneş görmeyen noktaları sever. Yetiştirilecek noktada bu durumların sağlanması önemlidir.

Nemin sağlanması için özel odalar ve seralar gerekebilir. Bu mantar türü genellikle ağaç köklerine yakın bölgelerde yetiştiği için meşe ya da zeytin ağacı gibi ağaçlara ihtiyaç duymaktadır. Ağaçların çevresinde uygun alan oluşturulup ekim yapıldıktan sonra düzenli aralıklar ile sulama yapılmalıdır. Nemli toprak önemli olduğu için sulama ihmal edilmemelidir. Ayrıca suyu emebilecek gereksiz otlar temizlenmelidir.

Trüf Mantarı İle Gelir Elde Etmek Mümkündür?

Dünya genelinde yüksek fiyatlara satılabilen trüf mantarı ile ilgili olarak ülkemizde karlılık oranı yüksek olarak görülmektedir. Yetiştirilmesinin çok zor olmaması ve sonucunda euro bazlı kazanç elde edilmesi düşünüldüğünde pek çok kişi bu işe yönelmektedir. Ancak bu mantar türünü yetiştirmek bilgi ve tecrübe gerektiren bir işlemdir. İlk yetiştirme sürecinin başlaması ile birlikte kazanç elde edebilecek kadar mantar ortaya çıkması beş yıl sürebilecek bir süreçtir.

Hemen yetiştirmek ve kazanç elde etmek mümkün olmadığı için bazı kişilere çok uzun bir süreç olarak gelebilir. Çok yüksek satış fiyatları olduğu düşünülen trüf mantarı ile ilgili olarak ülkemiz çok küçük bir pazar payına sahiptir. Diğer ülkelerin arasında yüzde iki gibi düşük bir oranın olması ülkemizi bir adım geride bırakmaktadır. Ancak kaliteli ürün yetiştirilmesi ve diğer ülkelere göre daha düşük maliyetler oluşması pazar payımızı arttıracaktır. Etkili şekilde mantar yetiştirmek ve bu konuda kazanç elde etmek isteyenlerin mutlaka yetiştiricilik ile ilgili kursları takip etmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.