Twitch Yayını Yaparak Para Kazanma

Video paylaşım sektörünün lideri YouTube’un, yayınlanan oyun videolarını telif haklarını gerekçe göstererek sildiği zamanlarda sükse yapan ve popülerliğini arttıran Twitch, temel olarak e-spor ve oyun videolarının anlık paylaşımı üzerine 2011 yılında kurulmuş olan bir canlı yayın platformudur. Günümüzde ise sadece oyun videolarından değil, şarkısını paylaşmak isteyen müzisyenlerin yayınından tutun da, resim çizerken canlı yayın yapanların videolarına kadar birçok konuda yayın bulmanız mümkün.

Twitch Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Twitch yayıncılarının karşısında elbetteki Twitch izleyicileri var. Öncelikle buraya tıklayarak bir hesap oluşturmalısınız. Bilgilerinizi sıfırdan girebilir ya da kolay yolu seçip, Facebook hesabınızla kayıt olabilirsiniz. Sonrasında site sizi yönlendiriyor zaten. Twitch yayınında para kazanmak için 3 seçenek mevcut:

  • Twitch İzleyicilerinden Bağış Almak: Twitch izleyicileri, izledikleri yayın esnasında yayıncıya istedikleri miktarda bağışta bulunabiliyorlar. Eğer yayınınız ilgi çekiyorsa ve beğeniliyorsa, izleyicilerinizden bağış alma ihtimaliniz yüksek.
  • Twitch İle Ortaklık Kurmak: Bu seçeneği bir iş ortaklığı olarak düşünebilirsiniz. 5000 aboneye ulaştığınız zaman başvurabildiğiniz bu program ile yayınınızı ücretli hale getirebiliyorsunuz. Aylık ya da yıllık ücretlerle abone olan izleyenlerin ödedikleri paranın yaklaşık yarısı size veriliyor, kalanını Twitch firması alıyor. Yani bu seçeneği Twitch ile bir çeşit iş ortaklığı olarak görebilirsiniz.
  • Twitch Yayınına Sponsor Tanıtım Almak: Takipçi sayınız yüksekse, bu seçeneği mutlaka denemelisiniz. Yayınınız esnasında çeşitli firma ve ürünlerin tanıtımını yapabilir ve bunun karşılığında o kişilerden ya da firmalardan para alabilirsiniz. Oyun videolarını yayınlayan ve yüksekabone sayısına sahip olan birçok kullanıcı mouse, klavye, kulaklık, oyun koltuğu vb. çeşitli ürünlerin tanıtımını yapmakta ve ekstra para kazanmakta.

Twitch Takipçi Sayısı Nasıl Arttırılır?

Twitch de temelinde bir video yayın platformu. Bu tarz platformlarda abone sayısını arttırmanın en verimli yolu, kaliteli ve sürdürülebilir, güncel tutulabilir içerik sunmaktır. Ek olarak, kullandığınız ekipmanın kalitesi de abone sayınızı etkileyecektir – kimse cızırdayan bir mikrofondan gelen sesi ya da düşük çözünürlüklü bir kamera görüntüsünü izlemek istemez, değil mi? İyi ekipmanlarla başlamanız ve kaliteli, ilgi çekici, insanların merak edecekleri yayınlar yaparsanız, takipçi sayınızın günden güne artacağını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.