Yaban Mersini Yetiştiriciliği İle Para Kazanmak

Tarımsal ürünler içerisinde en az zahmet ile üretilebilen ender bitkilerden birisi olan yaban mersini, şuan binlerce çiftçi tarafından tercih edilmekte ve üreticisine de çok ciddi kazançlar sunabilmektedir. Anavatanı Amerika kıtası olan bu bitkinin aynı zamanda Letonya, Hollanda, Polonya ve Litvanya’da da ciddi rakamlarda üretildiği bilinmektedir. Hem yaş hem de kuru halde kolay bir şekilde satılabilen bu bitkinin üretima koşulları dikkate alındığı zaman, ülkemizde çok kolay bir şekilde üretilebileceği ve birçok farklı alandaki çiftçinin de bu ürünü tercih edebileceği açık bir şekilde görülecektir. Yaban mersini üreterek para kazanmak isteyen kişiler için, bitkinin içeriği, üretim koşulları, faydaları ve üretim sonrasında ne kadar kazanç elde edilebileceğini de şu şekilde sıralayabiliriz.

Yaban Mersini Üretmek İçin Şartlar Nelerdir?

Yaban mersini üreterek para kazanmak isteyen kişilerin öncelikli olarak uygun ortam koşullarını dikkate alması gerekmektedir. Genel olarak baktığımızda üretimde dikkat edilecek olan noktaları şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Yaban mersini en az 160 günlük yetiştirme süresine sahiptir ve bu süre içerisinde de kesinlikle uygun sıcaklık koşullarının sağlanmış olması gerekmektedir. Üretim sırasında sıcaklık ortalamasının 17 ile 20 derece arasında olması gerekmektedir.
  2. Soğuğa karşı da oldukça dayanıklı olan bu bitki, göz kısımları eksi yirmi beş derece, gövde kısmı eksi yirmi dokuz derece ve de çiçekler eksi 27 dereceye kadar dayanıklılık göstermektedir.
  3. Meyve tomurcuklarının daha iyi bir şekilde gelişebilmesi adına, yaz sonları ile son bahar aylarındaki kısa günler seçilmelidir.
  4. Yaban mersini üreterek para kazanmak isteyen kişilerin özellikle toprak seçimi konusunda dikkatli olması gerkmektedir. Çünkü bu bitki genellikle organik madde bakımından zengin ve de asitli toprakları sevmektedir. Yetiştirileceği zaman tam anlamı ile bu özellikleri sağlayan topraklar tercih edilmeli ya da bu değerlere yakın topraklar tercih edilmelidir.

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

Yaban mersininin ülkemizde çok fazla tüketildiğinden söz edebiliriz. Bu normal yani günlük tüketimin yanı sıra, tıbbi açıdan da tüketildiğini söyleyebiliriz. Şuan yaban mersininin faydalarına bakacak olursak özellikle şeker yani diyabet rahatsızlıklarına çok büyük fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, son dönemde ulusal basın kanallarına yansıyan haberlere bakıldığı zaman alzheimer rahatsızlığına da iyi geldiğinden söz edebiliriz. Bunun dışındaki faydalarını da şu şekilde özetleyebiliriz.

  • Bağırsak sorunları
  • Kabızlık
  • Miyop
  • Varis
  • Hemoroid basur
  • Yorgunluk

Gündelik hayattaki yaşam kalitesini de yükseltmeye yönelik birçok etkisi bulunan yaban mersini, aynı zamanda birçok farklı endüstriyel sektörde de kullanılmaktadır. Bunlara en güzel örnek ise, ilaç sektörü ile kozmetik sektörüdür. Özellikle diyabet ilaçlarında kullanılmakta olan yaban mersini, kozmetik sektöründe de krem üretimi sırasında çok fazla tercih edilmektedir.

Yaban Mersini Satarak Ne Kadar Kazanç Sağlanır?

Yaban mersini üreterek para kazanmak isteyen kullanıcıların belki de en merak ettikleri konunun başında, bu bitkiden ne kadar kazanç elde edileceği gelmektedir. Şuan ülkemizin farklı noktalarındaki satış fiyatları araştırıldığı zaman, yerel kanallarda kilo fiyatının 15 TL’den başladığı ve 25 TL’ye kadar yükseldiği görülmektedir. Bununla birlikte, market raflarında satılan ve 100 gram olarak sınırlandırılan ürünlerin de ambalaj fiyatının 20 TL’ye kadar çıkabildiği görülmektedir. Üretici, hasat dönemi sonrasında ise ürünlerini satma konusunda herhangi bir problem ile karşılaşmamaktadır.

Yaban Mersini Hangi İllerimizde Yetişir?

Yaban mersini üreticiliği konusunda ülkemizde bazı bölgelerin öncelikli olarak dikkat çektiği görülmektedir. Şuan ülkemizde bu bitkinin üreticiliğinin yapıldığı illere baktığımız zaman; Ardahan, Trabzon, Rize, Gresun, Artvin, Yozgat, Ordu, Samsun ve Amasya’dan söz edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.