Yasal Haşhaş Yetiştirerek Para Kazanmak

Çok eski dönemlerden bu yana yetiştirilen haşhaş bitkisinin tarihinin 3 bin yıl öncesine kadar dayandığı bilinmektedir. Tarihte ilk olarak Asurlar tarafından yetiştirilen, sonrasında da Hititler ve Sümerler tarafından üretildiği kanıtlanmış olan Haşhaşın birçok farklı kullanım alanı bulunmaktadır. bunlara örnek verecek olursak, haşhaş tohumlarının gıda sektörü, boya ve kozmetik sektöründe kullanıldıüı, haşhaş sütünün ise modern tıpta yoğun bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Ancak, haşhaş üreterek para kazanmak isteyen kişilerin sayısı her ne kadar fazla olsa da, devlet tarafından belirlenen miktarlarda üretimi yapıldığından dolayı bireylerin doğrudan üretim yapmasına olanak sağlanmamaktadır. Bireylerin gerekli şartları tamamladıktan sonra devletten de onay alarak, tamamen devlet kontrolünde yasal bir şekilde haşhaş üretimi yapmaları gerekmektedir.

Günümüzde haşhaş üretimi için toplamda 13 il belirlenmiş ve sadece bu illerde üretimi yapılmaktadır. Burada karar verilirken Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen kurallar da dikkate alınmış durumdadır. Bunun nedeni ise oldukça basittir. Çünkü, haşhaş bitkisi başta tıp ve bunun gibi birçok farklı sektörde kullanılıyor olmasına rağmen, uyuşturucu olarak da kullanılmaktadır. Özellikle haşhaş sütünün uyuşturucu olarak tüketiminin engellenmesi adına bu şekilde bir kısıtlamaya gidilmiştir. Osmanlı dönemine bakıldığı zaman, afyonhaneler kurulduğu ve de keyif verici madde olarak da haşhaş sütünün kullanıldığı görülmüştür. Ancak, bunun olumsuz yönleri her zaman vurgulanmış ve bazı padişahlar tarafından da Osmanlı döneminde tüketimi de üretimi de yasaklanmıştır.

Haşhaş Hangi Bölgelerde Yetiştirilir?

Haşhaş bitkisi, özellikle Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yetiştirilmektedir. Yağış almakta olan bölgelerde rekoltesi de yüksek olmaktadır. Şuan ülkemizde üretilen alanlara bakıldığı zaman, Ege ve Orta Anadolu Bölgelerinin yaygın bir şekilde olduğu, en çok üretildiğim yerin ise Afyonkarahisar olduğu bilinmektedir. Bunun haricinde de Uşak, Burdur, Denizli, Konya, Amasya, Kütahya ve Isparta karşımıza çıkmaktadır. Bunlar arasında en önemli olan bölge ise Afyonkarahisar’dır. Nedeni ise, Afyonkarahisar’da bulunan Alkaloid fabrikasıdır.

Yağış alan bölgeleri seven ve Akdeniz iklimi ile bu iklime yakın olan bölgelerde yetişmekte olan haşhaş kötüye kullanıldığı zaman morfin, kodein, noskopin ve tebain gibi ilaçlara hammadde olabilmektedir. Üretimde yapılan kısıtlama sadece ülkemzide değil, dünya genelinde tüm ülkelerde geçerlidir.

Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

Haşhaş üreterek para kazanmak isteyen kişilerin bu bitkinin faydalarını bilmesinde de fayda vardır. Bu bitkinin faydalarını genel itibari ile şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Ağız yaraları (aft) iyileştirilmesi
  • Uyku problemlerinin giderilmesi
  • Astım
  • Mide rahatsızlıkları
  • Cilt enfeksiyonlarının giderilmesi
  • Deride meydana gelen egzamanın tedavisi
  • Kalp rahatsızlıkları
  • Böbrektaşı
  • Sinir sistemi rahatsızlıkları

Yağ oranı oldukça yüksek olan haşhaş bitkisinin faydaları yukarıdaki gibidir. Bunun yanı sıra içeriği incelendiği zaman yüksek oranda karbonhidrat, kalsiyum, demir ve potasyum olduğu da bilinmektedir. Bundan dolayı, kullanım sağlanması ile birlikte belirtmiş olduğumuz rahatsızlıkların giderilmesinde fayda sağladığı gibi, insanların ek olarak alması gereken vitaminleri temin etmesinde de önemli bir role sahip olduğu görülmektedir.

Haşhaş Sütü Ne İşe Yarar?

Haşhaş sütü elde edilebilmesi için haşhaş kapsüllerinin yaş bir şekilde toplanması gerekmektedir. Yaş bir şekilde toplandıktan sonra ise haşhaşlara kesik atılarak süt dışarı çıkarılabilmektedir. Bu süt kurutularak da doğrudan toz elde edilecektir. Toz haline getirilecek olan bu madde, özellikle ağrıların dindirilmesi konusunda etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra, tamamen devlet kontrolünde çıkarılmaktadır. Çünkü, toz haline getirilen bu madde başta olmak üzere, sakız olarak da kullanıldığında keyif verici bir madde olmaktadır. Bundan dolayı da yasal olarak sütün çıkarılması, toz haline getirilmesi ya da kullanılması yasaklanmıştır.

Haşhaş Üreterek Ne Kadar Kazanılır?

Haşhaş üreterek para kazanmak isteyen kişilerin tamamlaması gereken birçok şart bulunmaktadır. ayrıca, üretimi yapacak olan kişilerin daha önceden herhangi bir suça karışıp karışmadığı, haşhaş üretimi yaptıysa herhangi bir problem ile karşı karşıya kalıp kalmadığına bakılmaktadır. Bundan dolayı her bireyin istediği zaman üretim yapamayacağını belirtebiliriz. Ancak, üreten kişilerin de ciddi kazançlar elde edebileceğini söyleyebiliriz. Şuan haşhaş üreticileri hasat dönemi geldiği zaman kapsül başına kazanç elde etmektedir. Kapsül fiyatı ise 8 TL ile 10 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Maliyet tarafı incelendiğinde ise tohumların kilo fiyatının 40 TL ile 50 TL arasında değişkenlik gösterdiğinden söz edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.