Yasal Haşhaş Yetiştiriciliği – Yasal Prosedürler

Ülkemizde yapılan haşhaş üreticiliği, bilindiği gibi tamamen devlet kontrolü ile yapılmaktadır. Ekim dönemlerine göre ülke genelinden kişiler haşhaş üreticiliği için başvurularda bulunmakta, incelemeler yapılmakta  ve de uygun görülen kişilere üretim yapabilmeleri adına izin verilmektedir. Haşhaş yetiştiriciliği yasal şartları tamamlayan kişiler, alacakları tohumlar başta olmak üzere, ekim işlemleri, bakım işlemleri ve hasat dönemine kadar defalarca kez denetlenecektir. Bu denetlemeler sırasında ya da sonrasında, yasaya aykırı olarak herhangi bir durum ile karşılaşılırsa, idari para cezası ya da hapis cezası kişilere uygulanabilecektir. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından denetlenecek olan bu kişiler için, her yıl bir bildiri yayınlanmaktadır. Bu bildiri incelendiği zaman, kişiler hangi şartların arandığını, hangi durumların da önem arz ettiğini detaylı bir şekilde görebilecektir.

Haşhaş Ekim İzni Nasıl Alınır?

Haşhaş yetiştiriciliği yasal şartları için detaylara geçmeden önce, kişilerin ekim izni için neler yapabileceğine değinmek gerekecektir. Haşhaş üretimi yapmak isteyen kişiler, ülkemizde yazlık ve kışlık dönem için başvurularda bulunabilecektir. Kışlık ekim için başvuru yapacak olan kişilerin 1 Temmuz tarihi ile 30 Ekim tarihleri arasında ekim izni için başvuruda bulunması gerekmektedir. Yazlık ekim yapmak isteyen kişilerin ise, 1 Şubat ile 15 Mart tarihleri arasında başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ekim izni için yapılacak olan başvuruların bu tarih aralığında mahalli toprak mahsulleri ofisine yapılması gerekmektedir. Bu tarihler dışında herhangi bir başvuru kabul edilmemektedir.

Haşhaş Ekim İzni Kimlere Verilir?

Haşhaş yetiştiriciliği yasal şartları tamamlandığında, diğer prosedürlere bakılarak kontroller sonrasında ekim işlemi yapılabilecektir. Bu şartları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Kişilerin öncelikli olarak yukarıda belirttiğimiz yasal tarihler içerisinde başvuruda bulunmuş olması gerekmektedir.
 2. Geçmiş dönemde herhangi bir başvuru sırasında kişilerin yanlış beyanda bulunmamış olması gerekmektedir.
 3. Form dilekçesinin üretici ve muhtar tarafından ıslak imza ile sunulması gerekmektedir.
 4. Kişilerin tarım arazilerinin başvuran kişinin ismi ile aynı olması gerekmektedir.
 5. Ekim yapılmak istenen arazinin ulaşılabilir olması ve kolay bir şekilde de kontrol edilebiliyor olması gerekmektedir.
 6. Geçmiş dönemlerde kişilerin herhangi bir sebep göstermeden ekimden vazgeçmemiş olması gerekmektedir.
 7. Türk Ceza Kanunu’na göre daha önce kaçakçılık suçuna karışmamış olmanız gerekmektedir.
 8. Bireylerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlarının bulunması gerekmektedir.
 9. 18 yaşını geçmiş olunması gerekmektedir.
 10. Aynı bireyin birden çok tarlada ekim için başvuruda bulunacağında, en fazla 3 tarlası için izin verilecektir.
 11. Peşpeşe haşhaş üretimi yapılması engellenmektedir.

Haşhaş Ekiminde Kaçak Sayılan Durumlar Nelerdir?

Haşhaş üreterek para kazanmak isteyen kişilerin en çekindiği konu, kaçak üretim durumudur. Kişilerin kaçak üretimden herhangi bir hüküm almaması için izin belgelerinin olması, izin belgesindeki alandan daha fazlasına ekim yapmamak, farklı bir tarlaya ekim yapmamak gerekmektedir. Eğer bu durumlar karşılanmıyorsa ve kontroller sırasında tespit yapılmışsa, yasal işlemler uygulanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.