Fransız Kazı Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak 2024

Kümes hayvanlarını beslemek bizim için çok da yabancı bir adet değil. Günümüze buna imkân veren her bahçeli evde kümes hayvanları beslemekte. Fransız kazı yetiştiriciliği yaparak para kazanmak da oldukça popüler…

Bu sayede bu işle uğraşan kişiler isterlerse hayvanların etinden ve yumurtalarından kendileri yararlanıyorlar. İsterlerse de bu gıdaları satabiliyorlar. Bu bakımdan bir gelir kapısı olarak da görmek mümkün. Son zamanlarda revaçta olan ek gelir yöntemi ise Fransız kazı yetiştiriciliği. 

Fransız kazı satarak para kazanmak sanıldığı gibi çok da zor değil. Daha önce bahçelerinde kümes hayvanları yetiştirmiş olanlar için bu çok da meşakkatli bir iş sayılmaz.

Fransız Kazı Nedir?

fransız kazı yetiştiriciliği yaparak para kazanmak
Fransız Kazı Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak 2024

Fransız kazları anlaşıldığı üzere Fransa’da ortaya çıkıp dünyaya yayılmış olan bir tür kaz türüdür. Bu tür kendi içerisinde dörde ayrılır. Bunlar, Toulouse Kazı, Beyaz Kar Kazı, Normal Fransız Kazı ve Greylag Kazı’dır.

Bu kazların türleri farklı olsa da Fransız kazı olarak anıldıkları için çok fazla ortak noktaları bulunmakta. Bu kazlar, tavukları gibi özel bir bakım istemeyen hayvanlar. Öyle ki soğuk kış günlerinde dahi son derece dayanıklı olmalarıyla bilinirler.

Bunun yanında hem yumurtaları hem de etleri oldukça lezzetlidir. Normal bir tavuktan çok daha fazla yumurta verirler. Şimdi Fransız kazı yetiştiriciliği yaparak para kazanmak hakkında detayları inceleyelim…

Öneri içerik: Süt Satışı Yaparak Para Kazanmak

Fransız Kazı Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak Detayları…

Fransız kazlarının beslenip üretilmesi kolay olmasına rağmen henüz ülkemizde bu üretimi yapan kişi sayısı son derece azdır. Bu da kazın etinin ve yumurtasının pahalı olması anlamına geliyor.

Özellikle bazı lüks restoranlar bu kazların lezzetinin farkında olduklarından dolayı özel olarak sipariş verirler. Aynı şekilde yumurtalarındaki besin değer sıradan bir tavuk yumurtasındaki besin değerinden de oldukça fazladır. Bu sebepten dolayı yurt dışında aileler çocuklarını bu kazların yumurtası ile beslerler. Fransız kazı yetiştiriciliği yaparak para kazanmak da bu nedenle oldukça mümkün…

Fransız kazlarının bazıları sinirli olarak bilinmektedir. Bu çeşit kazlar zaman zaman sorun çıkarabilirler. Örneğin sürekli olarak ses çıkarıp etraftakileri rahatsız edebilir ya da kendi yumurtaları parçalayarak bu işten gelir elde etmeyi düşünen kişilere zorluk çıkarabilirler.

Bu yüzden bu kazları satın alırken davranışları hakkında da bilgi almanız ve gerekiyorsa başka bir yerden alma ihtimalini de değerlendirmeniz gerekiyor. Fransız kazları 8 ila 9 kilo ağırlığında olabiliyorlar.

Bu normal bir kazın ağırlığının neredeyse iki katı demek. Bir kazdan ne kadar et çıkabildiğini de bu sayede az çok hayal edebilmek mümkün.

Fransız Kazı Özellikleri

Fransız kazlarının önemli özelliklerinden bir tanesi de hastalıklara karşı dirençli olmaları. Dünya kuş gribi gibi önemli bir sorunla başa çıkarken bu hastalığın en az görüldüğü yerde yaşayan kanatlı hayvanlar kazlar olmuştur.

Fransız kazlarının güçlü olmalarından dolayı kediler bu kuşlara yaklaşmamaya dikkat ederler. Çünkü normal bir Fransız kazının büyüklüğü bir kedi ile neredeyse aynıdır.

Öneri içerik: Bal Üretimi Yaparak Para Kazanmak

Fransız Kazı Yetiştirerek Ne Kadar Gelir Elde Edilir?

Şu anda bir Fransız kazı ortalama olarak 1.000 TL’ye satılmakta. Başlangıç için üç dişi ve bir erkek kaz almak kısa zamanda bu işten para kazanmaya başlamanın önünü açacaktır. Kazlar tıpkı tavuklar gibi yeşil bitkiler ve solucanlarla beslenirler. Bu bakımdan çok büyük masrafları olmayacaktır.

Fransız kazı yetiştiriciliği yaparak para kazanmak için elbette bir miktar sermayeye ihtiyacınız bulunuyor.

Eğer kazları civciv olarak almak isterseniz bu da civciv başında 55 TL ödemeniz demek. Ancak bu sefer biraz büyüyene kadar yumurta alamayacağınız da unutmayın.

Fransız kazları genellikle yumurta verdikleri sürece gelir getireceklerdir. Yumurta vermeyi bitirenler ise restoranlara satılabilir. Ancak bazı restoranlar kazların çok da büyümesini beklemeden satın almak istiyorlar. Böyle durumlarda bir kazı 1.000 TL gibi bir ücrete satmanız mümkün.

Benzer Yazılar

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.