Tatlı Patates Yetiştirerek Para Kazanmak 2024: Detaylar…

Günümüzde rağbet gören ek iş kollarından biri de tatlı patates yetiştirmek. Normal işleri yanında ek gelir elde etmek isteyenler, tatlı patates yetiştirerek para kazanmak için çeşitli yollar denemekte ve bu şekilde aylık olarak ek kazanç sağlamaktadırlar.

Tatlı patates dekar verimi yüksek olduğundan dolayı her geçen gün artan bir taleple karşı karşıya kalmakta ve bu nedenle patates yetiştiriciliği giderek yaygın bir hale gelmektedir. Özellikle fiyatların yüksek olduğunu şu dönemlerde karlı bir iş olarak gze çarpmakta.

Tatlı Patates Yetiştirerek Para Kazanmak: Nasıl Yapılır?

Tatlı Patates Yetiştirerek Para Kazanmak
Tatlı Patates Yetiştirerek Para Kazanmak

Tatlı patates ile para kazanmadan önce ekim işlemlerinin nasıl yapılması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Tatlı patates ekimi nasıl yapılır? İşte yanıtı:

  • Tatlı patates üretimi yapmak için öncelikle iyi bir filizlendirme işlemi yapılmalı ve bunun yanında toprak suyunu iyice çekmiş özellikte olmalıdır. Ciddi bir yatırım yaparak kısa bir zaman içerisinde hasat zamanına ulaşmak ve daha sonra üretilen patatesleri satmak mümkündür.
  • Avrupa’da yayın olan ve ülkemizde de giderek kendinden söz ettiren tatlı patates, toplanmasının ardından şehirlerde bulunan pazarlarda satılarak kazanç sağlanabilir. Tatlı patates yetiştirerek para kazanmak bu nedenle oldukça kazançlı…
  • Diğer yandan tatlı patatesler, marketlere yeni bir ürün olarak giriş yapmaya başladığı için marketler tarafından da ilgi görmektedir. Bu yüzden hasat sonunda marketlere de satış yapılabilir.
  • Ayrıca online alışveriş yöntemi de yine tatlı patateslerin satılabilmesi için farklı bir Pazar olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle üretimini yapmış olduğunuz tatlı patatesleri, internet üzerinden ilgili tüketicilere ulaştırarak da para kazanma şansına sahip olabilirsiniz.

Tatlı patates yetiştirerek para kazanmak ile ilgili kazanç rakamlarını inceleyelim…

Öneri içerik: Düşük Maliyetli İşler

Tatlı Patates Yetiştirerek Ne Kadar Kazanç Elde Edilir?

Tatlı Patates Yetiştiriciliği
Tatlı Patates Yetiştiriciliği

Farklı renklerde üretilen tatlı patates, içerisinde beta karoten yer alır ve bu nedenle oldukça besleyici bir özeliğe sahiptir. Tatlı patates üretiminden yapılan satışlar ile aylık olarak yüksek kazançlar elde etmek mümkündür.

Bu kazanç oranı kapsamlı bir üretim ile ayda 20.000 TL üzerine dahi çıkabilir. Önemli olan geniş bir alan üzerine ekim yapılması ve bunun yanında hasat zamanına kadar sistemli bir şekilde ürünler ile ilgilenilmesidir.

Tatlı Patates Yetiştiriciliği Maliyeti Ne Kadar?

Tatlı Patates Yetiştirerek Para Kazanmak
Tatlı Patates Yetiştirerek Para Kazanmak

Tatlı patates yetiştirerek para kazanmak için maliyet bilgilerine de ihtiyaç duyabilirsiniz. Güncel maliyetler, ekim alanından ne kadar verim alınacağına göre değişse de ortalama rakamlar verilebilir.

  • Dekar başına fide maliyetleri, sulama, nakliye, işçilik, gübreleme gibi tüm masraflar dâhil edildiğinde 10.000 TL gibi bir maliyet gerekir.
  • Kazanç ise maliyetin yaklaşık 9 katı civarında gerçekleşir. Yani 10.000 TL maliyetle ekeceğiniz tatlı patatesten 90.000 TL gelir elde edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.