Cafe Açmak ve Maliyetleri

Cafe Açmak İçin Fikir

Cafe açmak sanıldığı kadar zor değildir. Şöyle düşünelim. Siz bu cafeyi açmadan önce insanlar ya başka cafelere gidiyorlar. Yada gidecek cafe bulamıyorlar. Açmayı düşündüğünüz mevki üzerindeki cafelere gidin. İlk olarak insanların neden sizi seçeceği sorusuna cevap verin. Gittiğiniz cafelerde eksikleri ve yapılan yanlışları bulun. Çevrenizdeki insanların var olan cafeler üzerindeki yorumları gözlemleyin. Cafelerde ne istediklerini sorun. Açmayı düşündüğünüz cafenize akılda kalıcı ve güzel bir isim bulun. Güzel bir logo yaratın. Markalaşmak için ilgi çekici ve güzel bir logoya ihtiyacınız olacaktır.

Plan

Fikir işi halledildi. Artık plan yapma vakti. Gerekli harcamaları hesaplayın. Sandalye, masa, kahve makineleri, ışıklandırmalar gibi etkenleri markasına ve bütçenize göre hesaplayın. Ayırdığınız bütçeye göre verebileceğiniz kirayı hesaplayın. Aylık giderlerinizi elektrik, su, eleman, vergiler gibi giderleri ilk başlarda kısmanız gerekir.

Mekan seçimi

Hitap edeceğiniz kitleye göre açacağınız bölge çok önemlidir. Örneğin öğrencilere hitap edecekseniz üniversite bölgeleri sizin için idealdir. Cafe açmak için bu bölgelerdeki uygun dükkan sahipleri ile görüşün. Dükkan seçerken ise çeşitli etkenler vardır. Örneğin dükkanda eskiden ne tür işler yapıldığı çok önemlidir. Bu başarısız bir girişim veya tatsız olaylarlar sonucu olabilir. İyi araştırmanız gereklidir.

Eleman seçimi

Eleman seçimi açacağınız kitle için çok önemlidir. Bu işi abartanlar hakkında örnek vereyim. Erkek müşterileri dükkanına almak için güzel görünümlü bayan elemanlar alan dükkan sahipleri malesef var. Ama bizim yapacağımız bu değil. Öğrenci yani genç kesimlere hitap ettiğinizi varsayalım. Haliyle aynı yaşlarda ve sosyal bir eleman olması müşterileriniz bakımından önemli rol oynar. Kimileri kafa dinlemeye gidebilir. Kimileri de gideceği yerde sessiz suskun birilerini istemez. Unutmamalıyız ki seçeceğiniz elemanın çevresi sizin müşterileriniz olabilir.

Cafe Açmak için gerekenler

Maliyet olarak tam rakam verilemez. Her bütçeden kahve makine fiyatları vardır. Orta halli bir marka için 3-4 bin lira yeterlidir. Masa, sandalyeler, ses sistemleri, ışıklandırmalar gibi bir çok şeye ihtiyacımız vardır. Orta derecede lüks bir cafe için ortalama 30.000 TL gibi rakamları gözden çıkarmak gerekir.

İlk öncelikle size uygun muhasebeci bulun. Maliye belgelerine ulaşın. Belediyeden resmi evrakları ve esnaf odası işlerinizi halledin. Daha sonra işe başlama tutanağı, ikametgah adresi, imza beyannamesi, dilekçe, kira kontratı nüfus cüzdanı suretini temin edin.

Bayilik veren firmalar

Cafe açmak fikriniz var ise bayilik alma seçeneğiniz de var. Çeşitli markalar ile görüşebilirsiniz. Bayilik alarak hem markalaşma ihtiyacınız yoktur. Hem de onlar bu işin ustası oldukları için tecrübeli insanlar ile iletişim halinde olursunuz. Yazımızda cafe açmak istiyorum diyenler için neler gerektiğini, maliyetlerini anlattık. Umarım yardımcı olabilmişizdir.

Benzer Yazılar

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.