Kendi İşini Kurmak İstiyor musun?

Yıllardır başka birilerinin emri altında çalışmaktan yorulduysanız, bunca zaman kayıpta olduğunuzu düşünüyor ve kendi işini kurmak – kendi işini yapmak konusunda cesaretsizlik yaşıyorsanız içeriğimizi okumalısınız.

Yukarıda yazanlara ek olarak gün be gün kendinizde çok daha farklı cevherlerin yattığını mı fark ediyorsunuz? Haklısınız…  Çünkü sizin yaşadığınız bu ikilemi aynı sizin yaşadığınız şekilde yaşayan milyonlarca insan var. İlk başta iş kurmak, iş aramanın yanında bayılmak yerine ölmek niteliğinde korkutucu bir kavram gibi gelebilir. Ama tarihte birçok insanda birilerinin altında çalışırken kabuklarından sıyrılarak tıpkı sizin gibi cesur adımlar attı ve bu günkü kimliklerine kavuştu. Olaya bir de şu yönden bakın. Yaşlandığınızda hep içinizde kendi işinizi kurmak konusunda yeşermeyi bekleyen hayallerle mi bu dünyadan göçüp gitmek isterdiniz, yoksa deneme yanılma yöntemi de olsa büyük hayallerinizi bir kez denemiş olmanın cesaretini yaşamışlık mutluluğuyla mı?

Kendi İşini Yapmak

Hemen söyleyelim şu anda var olan ve üzerine her gün bir yenileri eklenen 500,075 yeni iş fikri var. O halde mutlaka bunlardan size uyan birkaç tanesi çıkacaktır. Zaten burada en önemli nokta da seveceğiniz bir işi yapıyor olmanız olacak. Zira tarihte başarılı olmuş, kariyer yapmış ya da markalaşmış kişilerin her zaman sevdikleri işi yaptıklarına şahit oluyoruz. Belki en iyi iş fikri daha önce hiç kimsenin yapmamış olduğu bir iş olabileceği gibi, pek çok kişi tarafından yapılan ve sürekli kendini tekrar eden bir iş bile olabilir. Zira bu tür işletmelerin ya da işlerin çok sayıda olması sizin bu konuda ki sergileyeceğiniz üstün performansın ve üretim gücünün önüne geçemeyecektir.

Önce toplumdaki arz – talep meselesini ve buna göre de hangi kitleye hitap edeceğinize karar   vermelisiniz. Bu konuda gıda sektörü her zaman başı çekerken,  sağlık sektörü de yaşantımızın olmazsa olmazlarındandır. Bunun dışında kadınlar her zaman için erkeklerin 2 katı alış veriş eden tüketici kesimidir.

Sonuçta sevdiğiniz işi yaparken müşteri hedef kitlenizi iyi belirlemeniz gerekmektedir. Bunun dışında iyi yapacağınıza inandığınız ve kendinizden emin olduğunuz sahalarda ki işlerde her zaman başarılı olabilirsiniz.

İş Kurmak

Başlangıç için sermayeniz varsa ne ala ama yoksa da endişelenmeyin. Zira yoksa da Kosgeb ya da Kobi uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bunun ardından işe başladığınız ilk dönemlerde mutlaka maliyetleri aşağılarda tutmalısınız Zira tabiri caizse gösterişe aldanarak işe başlar başlamaz tarih olmuş birçok eski işletmeci, bu yanlış stratejileri yüzünden daha önce yaptıkları işlerine geri dönmek zorunda kalmıştır. Böylelikle de maalesef sevmeden yaptıkları işlerde çürümeye devam etmektedirler. Daha önce yapacağınız iş sektöründe yer almış ve halen daha hizmet veren kişilerin deneyimleri bu noktada altın değerindedir. Bu kişilerden tavsiyeler alarak nasihatlerini değerlendirebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.