Çeviri Yaparak Para Kazanma

Merhaba arkadaşlar. Bugün size çeviri yaparak ek gelir elde etme yönteminden bahsedeceğiz. Günümüzde bilindiği gibi en çok para eden şey aslında bilginin ta kendisidir. Son yıllarda çoğu kişi tarafından bir makaleyi veya tez yazısını çeviri yapma ihtiyacı doğmuştur. Eğer sizler de farklı dillerde farklı dilleri biliyorsanız, bu konuda yeterli bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bu ek gelir yöntemi sizler için kaçırılmayacak bir fırsattır.

Bu gelir yöntemi hem öğrenciler, hem akademisyenler, hem de özel sektörde çalışanlar için hem çeviri yapma hem de çeviri yaptırma yönünden deyim yerindeyse bulunmaz bir fırsattır. Şimdi bir çoğumuzun aklına “peki insanlar neden Google Translate varken bu hizmeti satın alsınlar” diye bir soru gelebilir. Haksız da sayılmazsınız ancak sizlerin de bildiği gibi translate programları ve siteleri her ne kadar translate işini yapsalar da hepsi tam olarak doğru kelimeleri çeviremiyor. Türkçe’mizden örnek vermek gerekirse “yüz” kelimesinin sözlükte 6 farklı anlamı var. Peki bu çeviri uygulamaları hangi duruma göre hangi “yüz” kelimesini kullanacağını nasıl seçiyor? Gerçek bir insan çeviri yapmadığı sürece maalesef ki çok da olumlu sonuçlar alamayabiliriz.

çeviri yaparak para kazanma

Hangi dilde çeviri yaptığımız önemli mi?

İşin aslına bakıldığında arz-talep dengesiyle alakalı bir durum var burada. Çoğu kişi Türkçe-İngilizce ağırlıklı olarak translate yapıyor olsa bile farklı dillerde çeviri yaptırmak isteyen kişiler de mevcut. Seçtiğiniz yabancı dil hangisi olursa olsun, seçtiğiniz dille alakalı doğru beceri ve niteliklere sahip olur, aynı beceriyi ana dilinize de yansıtabilmeyi başarmanız gerekiyor. Ancak böyle çeviri yaparak gayet güzel bir ek gelir elde edebilirsiniz.

Peki bu işi yaparak ek geliri nasıl elde edeceğiz, bize ödemeyi kim yapacak?

Bu işi yaparken kendinizi adeta bir esnaf gibi görmelisiniz ve müşterilerinizi beklemeniz gerekiyor. Farklı sitelerde farklı kriterlerde çevirmen ilanları vardır. Zaten yazımızın ilerleyen kısımlarında sizlere bu örnek sitelerden de bahsedeceğiz. Şimdi sizlere çevirmenlik yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç husustan bahsedeceğiz…

  • Kesinlikle bu işten güzel bir ek gelir elde etmek istiyorsanız en az iki yabancı dil öğrenmeniz gerekiyor. Bu yabancı dilleri, ana diliniz gibi akıcı ve güzel konuşamıyorsanız hemen öğrenmeniz gerekiyor. Pratik yapmak her konuda önemli ancak dil öğrenirken hatta çevirmenlik yaparken önemi de aynı oranda artıyor. Öğrendiğiniz, uzmanlaşmak istediğiniz yabancı dillerde filmler izleyip makaleler okuyun, o dillerdeki müzikleri dinleyin..
  • Ana dilinizi keskinleştirmeniz gerekiyor. Güzel ve etkili çeviriler yapabilmeniz için yabancı dil bilginizden çok daha önemli olarak ana dilinizi de çok güzel kullanmanız gerekir.
  • Pratik, pratik, pratik… Gerekirse bir iş yerinde veya tercümanlık bürosunda çalışarak ya da staj yaparak kendinizi geliştirmeniz mümkündür.
  • Kendi hedeflerinizi belirleyip ne yapmak istediğinize kesin karar verin. Bu kararda hangi yabancı dil üzerinde yoğunlaşmak istediğinizden tutun da o yabancı dil üzerinden çeviri yapacağınız konulara kadar her şeyin kararını vermelisiniz.
  • Fırsatları kovalayın, ne de olsa sitelere ilan verdim. Gelen müşteriler oradan da gelir diyerek boşlamayın. Mesela film çevirisi yapmak istiyorsanız stüdyolara başvurun. Öğrenciler için makale çevirisi yapmak istiyorsanız o öğrenci topluluğunun gruplarına ulaşın.
  • Ve en önemlisi hızlı olun, her ne kadar bu işi ek gelir için yapacağınızı düşünsniz bile işinizde en iyis olmak için vermiş olduğunuz hizmeti iyileştirin ve kaliteli çeviriler yapın. Eğer bir konuda çok fazla bilgiye sahip değilseniz o işi kabul  etmeyin. Önceki teslim aldığınız işi bitirmeden farklı işlere de yönelmeyin. Unutmayın aldığınız işleri zamanında teslim edemezseniz güvenirliliğiniz olumsuz yönde etkilenecektir.

Sanırım konuyla alakalı birkaç öncü ve güvenilir siteyi paylaşma vakti geldi

Yazımıza burada son verirken bildiğim ve önerebileceğim siteleri aşağıda sıralıyorum. Ancak bu siteler gibi onlarcası zaten internette mevcut, sadece en bilinenleri, tercih edilenleri paylaşmaya çalıştık. Yazımızı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bol kazançlı günler dileriz 🙂

R10.Net Farklı Dillerde Makale Yazımı & Satımı

İndeed Yabancı Dil Bilen İş İlanı

CareetJet Yabancı Dil Bilen İş İlanı

Benzer Yazılar

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.