Youtube Açarak Para Kazanma

Merhaba arkadaşlar. Bugünkü konumuzda Youtube kanalı açarak para kazanılır mı? Youtube’de video izleyerek para kazanabilir miyiz? gibi konulara değineceğim. Her yaş kitlesinden her milletten bireylerin gün içerisinde yoğun bir şekilde kullanmış olduğu gerek bilgilendirme videoları, gerekse eğlenceli videolar izlediği Google’ın iştirakı olan Youtube açarak para kazanma’dan bahsedeceğim.

Öncelikle bu işin kolay olmadığını, ciddi bir emek ve çaba sarf edilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum. Ancak bu durum tabii ki imkansız da değil. Sizlerin de bildiği gibi binlerce ve hatta milyonlarca insan geçimini bu şekilde sağlamaktadır. Özellikle büyük şirketlerin bir çoğu da ek gelir olarak bu yola başvurmaktadır.

Youtube ile para kazanma

Kanal açmak için ne yapmamız gerekmektedir?

Aslında bu sorumuzun cevabı çok basit arkadaşlar. Öncelikle kesinlikle yaşımızın 18’den büyük olması gerekiyor. Ya da Adsense ödemeleri ile ilgilenecek 18 yaşından büyük bir vasimizin bulunması gerekmektedir. Alanında en iyi olduğumuz konunun ne olduğunu seçmeliyiz. Bu konu seçimini yaptıktan sonra kanalı açmamak için hiçbir sebep kalmıyor. Konumuzu seçtikten sonra tam olarak kullanıcı dostu videolar çekme vakti de gelmiş oluyor. Peki hocam kullanıcı dostu video ne demek oluyor hocam? Objektif gözle baktığınızda “bu video öylesine bir anda sizin karşınıza çıkmış olsa, izler miydiniz?” kendinize bu soruyu sormanız gerekiyor. Eğer cevabınız EVET ise, tebrik ederim artık kazanmaya başlayabilirsiniz 🙂

Peki kanalı açtım hemen kazanmaya başlıyor muyum?

Maalesef öyle hemen kanalı açtık diye paralar yağmaya başlamıyor. Öncelikle Youtube kanalımızın en az 1.000 aboneye sahip olması gerekiyor. Akabinde sadık bir kitlemizin bulunması gerekiyor. Sadık bir kitle ne demek peki? Tabii ki yüklediğimiz tüm videoları izleyen, yeni videoları bekleyen ve bildirimleri açık kitle demek oluyor. Sonrasında hem bu kitleyi elimizde tutuyoruz hem de aynı zamanda kitlemizi büyütmeyi hedefliyoruz. Sonuçta bizler işin en basit haliyle izlenme başına para alıyoruz. Ne kadar izleyici, o kadar ödeme..

Sadece Youtube için Adsense üzerinden mi para kazanacağız?

Tabii ki hayır, gelin hep birlikte başka para kazanma yöntemlerine bakalım..

  • YouTube İş Ortağı Programı; YouTube kanalınızın yukarıda da belirttiğimiz gibi 1.000 abone ve 4.000 görüntüleme olduğunda, İş Ortağı Programı’na katılabilirsiniz. Bu da, bu sayılara ulaşana kadar hiçbir gelir elde edemeyeceğiniz anlamına gelir, bu nedenle içerik oluşturmaya ve kanalınızın erişimini artırmaya devam etmeniz önemlidir. 
  • Kanal Üyelikleri; YouTube kanalınız 30.000’den fazla aboneye sahip olduğunda, kanal üyeliklerini aktif ederek Youtube için Adsense dışında başka bir ek gelir kaynağı da elde edebilirsiniz. Kanal Üyelikleri, mevcut abonelerinizin videolara erkenden erişimini, yalnızca bu kanal üyelerinin canlı olarak sohbet etmesi gibi avantajları içeren bir üyelik paketidir. Çoğu kişiler, YouTube içerik oluşturucusunun dikkatini çekmenin zor olabileceğinin farkında olduğundan, özel kanal üyeliklerini kullanır.
  • Tanıtım Videosu İçeriği; İşletmeler, daha geniş kitlelere hitap eden YouTube kanallarının ve Youtube videolarının sahip olduğu potansiyelin farkındadır ve kendi isimlerini duyurmak ve işlerini büyütmek için bundan yararlanmak ister. Eğer bir zaman geçtikten sonra YouTube’de önemli bir abone sayısına sahip olursanız, büyük ihtimalle size ulaşan, reklamıını yaptırmak isteyen ve ürünlerini para karşılığında tanıtmanızı isteyen işletmeler de olacaktır. Bu yöntem de sizin için YouTube’den ek gelir elde etmenin en iyi yollarından biri haline gelebilir. 
  • Super Chat; Bu yöntem de YouTube’dan ek gelir elde etmenin ve internetten para kazanmanın popüler yollarından biridir. Bu özellik, videonuza yorum yapan kişinin öne çıkmasını, belirli durumlarda yorum bölümünün üstüne sabitlemesini sağlar. Dolayısıyla, YouTube’da canlı yayına başladığınızda, akışınızdan para kazanmak için Super Chat özelliğini kullanabilirsiniz.
  • Görüntüleyenleri Ürünlerinize Yönlendirin; Eğer Youtube’yi Adsense veya yukarıda belirttiğimiz yöntemlerden para kazanmak için kullanmıyorsanız, videonuzu izleyenleri E-Ticaret sitenize girmelerini sağlayabilirsiniz. Bu yolla da hem videolarınızın izlenmesi artacak, hem ürünlerinizin hem de e-ticaret sitenizin reklamını paylaşabileceksiniz. Tabiri caizse bir taşla üç kuş vurmuş olacaksınız 🙂

Benzer Yazılar

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.