En Çok Para Kazandıran Meslekler

En çok para kazandıran meslekler dendiğinde aklınıza birçok meslek ve iş grubu gelebilir. Aslına bakarsanız bilmediğiniz ya da aklınıza hiç gelmeyecek farklı mesleklerden insanlar ciddi paralar kazanmaktadır. Bu yazımızda En çok para kazandıran meslekler hakkında sizlere muhteşem bilgiler vereceğiz.

Meslek seçimi yapmak istiyorsanız ya da yaptığınız işi değiştirmek istiyorsanız yazımızı sonuna kadar sabırla okumanızı rica ediyoruz. Çok faydalı ve aydınlatıcı bir rehber okuyacağınızdan emin olabilirsiniz. Yazımızda tüm mesleklerin ortalama kazanç miktarlarını da paylaşacağız.

En çok tercih edilen ve popüler olan meslekler çok fazla para kazandırıyor Türkiye’de en fazla tercih edilen meslekler araştırması yapıldığında genel olarak şu işler ön plana çıkmaktadır.

  • Avukatlık
  • Doktorluk
  • Hemşirelik
  • Öğretmenlik
  • Mühendislik

Bu tarz işlerin popüler olmasının sebebi maaşlarının yüksek olması ve toplumda saygı görmeleridir. Sadece yüksek bir gelir için bir mesleği seçmek ne kadar doğrudur tartışılabilir. Bazı meslekler size sadece para değil, itibar ve saygınlıkta kazandırır. Örneğin bir öğretmen ya da avukat toplum içinde saygı duyulan ve itibar gören kişilerdir.

Kısaca bilgi verdikten sonra çok para kazanan meslek grupları hakkında yazımıza devam edelim. 2022 yılında en çok para kazanan meslekler listemizi oluşturmaya başlıyoruz. İlk mesleğimiz tabi ki doktorluk,

Pandemi dönemiyle beraber sağlık çalışanlarına ihtiyacın ne kadar olduğu daha da anlaşıldı. Doktorların çalışma saatleri çok olmasına rağmen yaptıkları iş gerçekten kutsaldır. Yazımızda belirttiğimiz itibar ve saygı getiren yüksek gelirli işlerden bir tanesi de doktorluk mesleğidir. Birçok artısı olmasına rağmen, doktor olmak gerçekten zordur. Eğer gerçekten doktor olmak istiyorsanız birçok engelle mücadele etmeniz ve çok çalışmanız gerekir. Fakat eğer mesleğinizi severek yaparsanız iş tatmini en yüksek mesleklerin başında doktorluk gelmektedir.

Şu an okulu bitirerek yeni işle başlayan bir doktor en az 7000 TL işe işe başlamaktadır. Tabi tecrübe kazandıkça doktorların aldıkları ücretler de artar. Tecrübesi yüksek ve alanında uzman bir doktorun aylık olarak aldıkları ücret 25,000 TL nin üzerindedir.

Sağlık sektörü gerçekten ciddi paralar kazanabileceğiniz bir iş dalıdır. Bu nedenle doktor olmak isteyen binlerce kişi her sene üniversite sınavlarında ter döker. Türkiye’de en fazla para kazandıran meslekler serimizde doktorlar hakkında bilgi verdikten sıra geldi diğer mesleğimize,

  • En Çok Para Kazandıran Meslekler – Mühendislik

Mühendislik mesleği yıllardır en çok talep edilen meslekler arasında yer almaktadır. Bunun nedeni Türkiye’de geçtiğimiz 30 senelik dönemde yetişmiş fazla iş gücünün olmamasıydı. Fakat açılan üniversiteler ve mühendislik bölümleri sayesinde, artık her iş kolu için mühendislerimiz var.

Eskisi kadar iş açığı kalmasa da hala mühendislik talep edilen ve ciddi paralar kazanabileceğimiz meslek grupları arasında yer almaktadır. Farklı mühendislik alanları bulunmaktadır. Bilgisayar mühendisi, çevre mühendisi, endüstri mühendisi, elektrik mühendisi gibi farklı alanlar için mühendislik unvanları görebilirsiniz.

Peki, mühendisler kaç para kazanıyor dediğinizi duyar gibiyim. Mühendisler genel olarak tecrübelerine göre maaş almaktadır. Önceleri doktorlar kadar yüksek maaş alan mühendisler şu an o kadar yüksek maaş alamıyor. Bunun en büyük sebebi mühendis olan kişilerin çok, iş imkânın az olmasıdır. Ama unutmayın mühendis olduktan sonra ilk işe girişte yüksek maaş alamasanız bile ileride ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Bir mühendis işe başladığında 5000 TL civarında bir ücret alır. Tecrübe kazandıkça ve farklı projelerde görev aldıkça aldığı maaşta artacaktır. Bir mühendisin maaş ortalamasının 5000 TL ile 60,000 TL arasında olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

  • En Çok Para Kazandıran Meslekler – Öğretmenlik

Öğretmenlik tüm meslekler içinde kendisine en fazla kutsallık akdedilen meslekler arasında yer almaktadır. Hatta kutsal bir hale getirilen tek meslektir denebilir. Kimse ilk öğretmenini unutmaz. Peki, bu kadar kutsal bir görevi icra eden öğretmenlerimiz ne kadar maaş almaktadır.

Önceleri çok düşük olan öğretmen maaşları son zamanlarda yapılan iyileştirmeler ile iyi bir seviyeye çekildi. Biz yazımızda mesleklerin artıları ve eksileri ile de bilgi vermeye çalışıyoruz. Öğretmenlik zor bir meslektir. Birine bir şeyler anlatmak ve onu toplum için yararlı bir kişi haline getirmek gerçekten çok zordur.

Bu öğretmenlik mesleğinin zor tarafları arasında gösterebilir. Fakat bu güzide mesleğin birçok artı yönü de var. Öğretmenlik Manevi haz olarak birine bir şeyler öğretmenin dışında maddi olarak güzel para kazanan meslekler arasında yer almaktadır.

İşe yeni başlayan bir öğretmen 6500 TL ile işe başlar. Tabi branşı ve farklı kriterler öğretmenlerin aldığı maaşı etkiler. Tecrübe kazandıkça ve mesleklerinde kıdem aldıkça kazandıkları gelir de ciddi oranda artar.

Öğretmenleri birçoğu özel eğitim kurumlarında görev almayı tercih eder. İyi bir özel okulda kendisini kanıtlamış bir eğitimcinin maaşı ortalama 20.000 TL civarındadır. Ayrıca birçok öğretmen özel ders vererek te ciddi paralar kazanmaktadır.

  • En Çok Para Kazandıran Meslekler – Pilotluk

Yüzlerce kişinin canına emanet ettiği ve koskoca bir uçağın tek hâkimi olan pilotlar ciddi paralar kazanıyor. Özel hava yolu şirketlerinin piyasa ya girmesi ile artan talep sonrasında pilotların maaşlarında ciddi bir artış oldu. Bununla beraber eski askeri pilotlardan özel hava yolu şirketlerine geçişler sağlandı.

Bu kadar popüler bir mesleğe girmek isteyebilisiniz. Pilot olmak istiyorsanız en az Üniversite mezunu olmanız gerekiyor. Bunun dışında birçok sağlık kriterini de başarı ile yerine getirmeniz gerekmektedir. Pilotluk diğer meslek dallarından farklıdır. Diğer meslek dalları için bir okulu bitirmeniz yeterliyken bir pilot olmak için hem fiziki hem de manevi birçok yönde başarılı olmak zorundasınızdır.

Peki, bu kadar zor bir meslekte maaş aralıklar ne durumdadır. İşe yeni başlayan bir pilot ortalama olarak 10,000 TL ile işe başlar. Uçuş süresi arttıkça ve pilot tecrübelendikçe aldıkları maaşta artmaktadır. İyi bir pilotun maaşı 75,000 TL civarındadır.

Ayrıca pilotlar uçuş yaptıkları şehirlerde konaklama yaparlar. En güzel otellerde ve en güzel yerlerde yemek yerler. Yani gelirinin yanında sosyal hakları çok fazla olan bir meslektir.

  • En Çok Para Kazandıran Meslekler – Yazılımcılar

Dijitalleşen dünya da çok fazla aranan meslekler ortaya çıktı. Bu mesleklerin başında yazılımcılar gelmektedir. Yazılım artık çağımızın vazgeçilmez bir unsurudur. İnternet ortamında gördüğünüz her şeyin altında bir yazılım dili vardır.

Bu yazılım dili sayesinde internet sitelerine girebiliyor ve hayatı takip edebiliyoruz. Çok kullandığımız Twiter, İnstegram ve diğer sosyal medya araçlarının hepsini yazılımcılar meydana getiriyor.

Devletlerin uzaktan yönetilen silahlarının hepsinin altında büyük yazılım ekiplerinin emeği var. Bu kadar ihtiyaç duyulan bir meslek olduğu için iyi bir yazılımcı ciddi paralar kazanmaktadır.

İyi bir yazılımcının maaş ortalaması 9,000 TL ile 40,000 TL arasında değişmektedir. Buna rağmen yazılımcılar genel olarak proje bazlı ücret almayı tercih ederler. Bir yazılımcıya bir işi götürdüğünüz zaman işe göre bir fiyat belirler. Bu fiyat harcayacağı gün ve saate göre değişiklik gösterecektir.

Benzer Yazılar

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.