Yemek Tarifi Yazarak Para Kazanmak

Artık hemen hemen her şey internet üzerinden aranıyor. Yemek yapmak isteyen kadın ve erkekler Youtube videoları ile ya da yemek siteleri üzerinden tarifleri araştırarak farklı tatları deniyorlar.

Ek gelir kazanmak istiyorsanız ve yemek tarifleri konusunda kendinize güveniyorsanız bu haber tam size göre demektir. Yemek tarifi yazarak farklı şekillerde para kazanabilirsiniz. Size tüm yönleriyle konuyu açıklamaya çalışacağız.

Yemek tarihi her gün aranan bir bilgidir. Ev hanımlarının en büyük sıkıntısı her gün farklı türde yemek yapma ve bugün ne pişirsem?  Sorusudur. Bu soruya cevap verebilen internet siteleri çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Şimdi lafı fazla uzatmadan Yemek tarifi yazarak para kazanmak için gerekli olan şeyleri anlatmaya başlayalım. Gerekli olan şeylerle beraber, ortalama bir maliyette çıkaracağız. Az da olsa Yemek tarifi yazarak para kazanmak istiyorsanız bir sermaye ihtiyacınız olacaktır.

Amaç: Yemek tarifi yazarak para kazanmak için bir web sitesi kurmak ve geliştirmek

Gerekli Süre: Her gün 2 saat sürecek bir çalışmayla 90 gün

Hedef Gelir: Ayda 2500 TL

Kazanç Yöntemi: Google Adsense Geliri

Yemek Tarifi Yazarak Para Kazanmak İçin Gerekli Hazırlıklar ve Fiyatları

Tarif yazarak para kazanmak için bir web sitesine ihtiyacımız olacaktır. Aşama Aşama neler yapacağımızı anlatıp sonra maliyetleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  • Web sitesi için alan adı satıyoruz. Bu alan adının akılda kalıcı olması ve kolay hatırlanması önemlidir. Farklı web adres uzantıları bulunmaktadır. Com, xyz. Net gibi uzantıları görebilirsiniz. Biz uzun soluklu bir proje yapacağımız için biraz daha pahalı da olsa Com uzantılı bir adres alıyoruz. Alan adını maliyeti 150 TL civarındadır. Farklı siteler ve kampanyaları takip ederek bu alan adını 50 TL’ye kadar bulmanız mümkündür.
  • Web sitemizin alan adını aldıktan sonra geldi. Hosting denilen ve sitemizin tüm dosyalarının tutulacağı ürünü satın almaya, Basit bir web sitemiz olacağı için çok büyük maliyetlere girmeden bir hosting firmasından hosting paketi satın alıyoruz. Ortalama tek site kuracağımız bir hostingin senelik ücreti 120 TL civarında olacaktır.
  • Eğer daha önce bir blog kurmadı iseniz uzman bir webmaster dan destek almak mantıklı olur. Aslına bakarsanız WordPress denen hazır içerik girme sistemlerinin kurulum aşamaları çok basittir. Fakat zaman harcamak istemez iseniz, sitenizin kurulması, içerik girmeye hazır hale getirilmesi logo ve tasarım işleri için tek sefer olmak üzere 250 TL ücret ödemeniz gerekebilir.

Bu 3 basit aşamayı geçtikten sonra kendi istediğiniz isimde içerik girmeye hazır bir blog paneli olacaktır. Artık tek yapmanız gereken eşsiz yemeklerinizi internet ortamına aktararak diğer insanlarla paylaşmak. Peki, bunları yapmak için ne kadar para harcamak gerekiyor?

Alan Adı: Senelik olarak ücretlendirilir.2022 yılı itibariyle 150 TL

Hosting: Senelik olarak ücretlendirilir. 2022 yılı itibariyle 120 TL

Tasarım: Kurulum ve tasarım ücreti olarak harcıyoruz. Bu ücret bir sefere mahsus verilecektir. 250 TL

Toplam 520 TL gibi bir ücret harcayarak, profesyonel bir web sitesine sahip oluyoruz. Artık İçerikleri girmeye başlıyoruz. Hatırlarsanız aylık 2500 TL gelir kazanmak için kendimize 90 günlük bir süre belirlemiştik,

Web sitemiz yayına hayatına geçtikten sonra süremizi işletmeye başlıyoruz. Hosting alınması, alan adı seçilmesi ve kurulum işleri genelde 2 gün içerisinde tamamen bitecektir.

 

Yemek Tarifi Yazarak Para Kazanmak- İlk 30 Günde Yapılacaklar Nelerdir?

Web sitemizi yayına hayatına soktuktan sonra vakit kaybetmeden bir planlama yapmaya başlıyoruz. Sitemize ilk 3 ayda 180 adet içerik girmeyi planladık, Ortalama olarak günde 2 içerik girmemiz gerekiyor. İlk 30 gün sadece içerik girişi yaparak sitemizi takip altına alacağız. Sonrasında yapmamız gereken adımları yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulacaksınız.

Her gün 2 adet yemek içeriğini sitemize yüklüyoruz. Yemek tariflerini yüklerken video ya çekerek, sitemizle aynı olan Youtube kanalına atabilir ve ek gelir kazanmayı amaçlayabilirsiniz.

Yemek tarifi yazarak para kazanmak için farklı türlerdeki yemekleri dağıtarak girmek gerekiyor. Örnek vermek gerekirse ilk planlamada 15 adet farklı pilav tarifimizin olduğunu düşünelim. Peşpeşe her gün pilav tarifi girmek yerine 4 günde bir pilav tarihi girmek daha mantıklı olacaktır.

Pilav örneğinde olduğu gibi genel mantık içerisinde hareket etmek önemlidir. İnsanları fazla sıkmadan mümkün olduğunca farklı yemek tarifleri paylaşmayı hedefliyoruz.

Her gün 2 adet içerik olmak üzere bir ayın sonunda toplam 60 adet içeriğimiz hazır olmuş olacaktır. İçerikleri tamamladıktan sonra Google üzerinden sitemize ziyaretçiler geldiğini göreceksiniz. Eğer güzel ve farklı tarifler sunabildiysek insanlar sitemizi sürekli ziyaret etmeye başlarlar.

Yemek Tarifi Yazarak Para Kazanmak- İkinci 30 Günde Yapılacaklar Nelerdir?

İlk 30 günlük süreçte sitemize düzenli olarak her gün 2 adet farklı yemek tarifi girmiştik, bu sayede sitemiz Google da üst sıralara daha çıkmaya başladı. İkinci 30 günlük sürede ise Sitemizin yerini sağlamlaştırmak için çalışmalara başlıyoruz.

Eğer açmadıysak sitemizin adı ile bir Youtube kanalı ve İnstagram sayfası açmalıyız. Tabi Twiter gibi sosyal mecralarda unutulmamalıdır. Ziyaretçilerimize ulaşabileceğimiz tüm imkânları sonuna kadar kullanmalıyız.

Bu arada her gün 2 adet içerik girmeye devam ediyoruz. Ne kadar çok içerik girebilirsek ziyaretçilerimizin sayısı da o oranda artacaktır.  Bu İçerikleri sitemize yükledikten sonra aktif olduğumuz sosyal medya mecralarında üzerinden paylaşmaya devam ediyoruz.

Amacımız geniş bir takipçi ağına kavuşmak ve sitemize ziyaretçi çekmek,

Yemek Tarifi Yazarak Para Kazanmak- FİNAL Üçüncü 30 Günde Yapılacaklar Nelerdir?

İlk iki ayı bitirdiğimiz de sitemizde 120 adet yemek içeriği ve yavaş yavaş oluşan bir takipçi listesi olmalıdır. Eğer her şeyi doğru yaptıysak ve düzenli bir biçimde içerik üretebildiysek sitemizi günde 500 civarı kişi ziyaret eder.

Bu sayı biraz daha düşük ya da daha yüksek olabilir. Tamamen ortalama bir sayı verilmiştir. Sitemize günde 500 civarı gelen ziyaretçi ortalama olarak 1200 sayfa görüntülemeye neden olur. Bu rakamları paylaşmamızın nedeni sitemizden elde edeceğimiz gelirin bu sayılarla alakalı olmasıdır.

Artık gelir kazanmak için Google Adsense başvuru yapma zamanımız geldi. İçerik sayımız 150’nin üstüne çıktıktan sonra başvurumuzu yapıyoruz. Bilmeyenler için Google Adsense, internet üzerinden web sitesi olup reklam yayınlamak isteyenler için kurulan bir ürün kanalıdır.

Google adsense onayımızı aldıktan sonra sitemizde reklamlar görünmeye başlayacaktır. Artık tüm işimizin bittiğini söylemek yanlış olmaz. Tek yapmamız gereken her gün düzenli olarak iki adet içerik girmeye devam etmek ve bunları sosyal medya mecralarında paylaşmak.

Sitemiz gün geçtikte eskiyor. Google gözünde daha eski ve otoriter bir hale gelmeye başlıyoruz. Yemek tarifi yazarak para kazanmak istiyorsanız bu tarz bir projeyle kolayca para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Peki, Yemek tarifi yazarak para kazanmak için site açtınız ve içeriklerinizi düzenli olarak giriyorsunuz. Ne kadar para kazanabilirsiniz?

3 ayın sonunda Google Adsense üzerinden aylık olarak 2500 ile 3000 TL civarında bir para kazanmaya başlamanız muhtemeldir. Bu rakam paylaştığınız içeriklerin sayısına ve kalitesine göre artış gösterebilir.

Benzer Yazılar

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.