Memurların Yapacağı Ek İşler 2024 | Memur Ek İş Fikirleri

Memurların, ek olarak başka bir ticari faaliyet ile uğraşmaları yasaktır. Yasalar ve memuriyet ile ilgili yönetmelikler bu konuda memurları kısıtlar. Eğer devlet memuru iseniz bir dükkân ya da bir ofis açamazsınız.

Tersi durumda istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Zorlaşan ekonomik şartlar ve geçim derdi, tüm kesimler gibi memurları da başka işler yapmak zorunda bıraktı. Bu da memurların yapacağı ek işlerin araştırılmaya başlanmasına neden oluyor.

Memurların Yapacağı Ek İşler Nelerdir?

Bildiğiniz gibi memurların maaşları maalesef çok yüksek değildir. Bu nedenle memurlarda ek iş yaparak hayatlarını idame ettirmeye çalışırlar. Burada en önemli nokta ek iş yaparken soruşturma ve sicil bozulması gibi durumlarla karşı karşıya kalmamaktır.

Ek iş yapmak isterken memuriyetinin sonlanmasına kadar giden kötü bir sürecin içine girebilirsiniz. Memurların yapacağı ek işler bu nedenle sınırlıdır.

Bu kadar hassas bir konu olunca geniş bir araştırma yaparak memurların sicilini bozmayacak ve onlara yüksek gelir getirecek işleri listeledik.

Bu yazımızı sonuna kadar sabırla okursanız hiçbir endişe duymadan gönül rahatlığıyla ek gelir edebilirsiniz. Öncelikle Memurlar Hangi İşleri yapamaz bir bakalım:

 • Memurlar 657 sayılı kanun uyarınca tacir sıfatı olan işleri yapamazlar.
 • Bir şirkette ortaklıkları olamaz.
 • Bir dükkân işletemezler.
 • Vergi levhası alarak bu tarz işlerde aktif görev alamazlar.

Öneri içerik: Öğretmenlerin Yapabileceği Ek İşler

Memur Ek İş Fikirleri – 4 İş Fikri!

Memurlara Ek Gelir Fikirleri
Memurlara Ek Gelir Fikirleri

Lafı fazla uzatmadan hemen memurların yapabileceği popüler ek işleri anlatmaya başlayalım.

Memurların yapacağı ek işler şu şekildedir:

 • Makale Yazarlığı Yapmak
 • Evde Takı ve Dekorasyon Malzemeleri Üretmek
 • Online Eğitim Hazırlamak
 • Blog Yazmak

1- Makale Yazarlığı Yapmak

Bu konu hakkında biraz detay bilgi vermek gerekiyor. Makale yazarlığı tam olarak neyi ifade eder. Bildiğiniz gibi internet üzerinde sörf yaparken farklı sitelere gireriz.

Merak ettiğimiz konular internet üzerinden araştırırız. İşte bu web sitelerinde okuduğunuz yazıların hepsi site editörleri ve makale yazan içerik üreticileri tarafından oluşturulmaktadır.

Bu içeriklerin üretilmesi ve sitelere girişinin yapılması konusunda memurların çalışmasına bir engel yoktur. Makale içerik üretimi için işverenler sizden bir vergi levhası ya da fatura istemez.

Forum siteleri üzerinden kolayca müşteri bulabilirsiniz. Kaliteli bir makale yazarı olmak bilmeniz gereken 3 nokta vardır. Memurların yapacağı ek işlerden birisi olan makale yazarlığının kazancı şu şekildedir:

Bu 3 noktada kendinizin başarılı olacağınız düşünüyorsanız ortalama olarak ayda 10.000 TL ile 15.000 arasında ek gelir elde edebilirsiniz.

Memurların yapacağı ek işler açısından metin yazarlığını tercih ederseniz işin püf noktaları şu şekildedir:

 • Yazım kurallarına ve dil bilgisine hâkim olmanız gerekir.
 • Makale yazacağınız konuların hepsi için bilgi sahibi olamazsınız bu nedenle araştırma yapmayı sevmeli ve bilmelisiniz.
 • Daha fazla gelir elde etmek için hızlı yazı yazabilmeniz önemlidir.
 • SEO uyumlu makale yazımı konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu kısım çok kolaydır. İnterneti üzerinden kolayca SEO uyumlu makale nasıl yazılır öğrenebilirsiniz.

2- Evde Takı ve Dekorasyon Malzemeleri Üretmek

Memurların yapacağı ek işler için farklı bir öneriyle devam edelim: Evde Takı ve Dekorasyon Malzemesi Üretmek!

Artık neredeyse tüm alışverişlerimiz için internet üzerinden araştırma yapıyor sonrasında sipariş veriyoruz. Takı ve dekorasyon malzemeleri internet üzerinden sipariş verilen ürünlerin başında geliyor.

Büyük alışveriş sitelerinde memurların kendi isimleri adına dükkân ya da Pazar yeri açmaları mümkün değildir. Fakat sosyal medya hesapları üzerinden kolaylıkla bu ürünlerin satışını yapabilirsiniz.

Sosyal medya hesapları üzerinden geniş bir kitle oluşturmak ve ürün pazarlaması yapmak bilinen en etkili gelir elde yöntemleri arasında yer alır. Sosyal medya etkili bir pazarlama yoludur. Memurların yapacağı ek işler arasında da önemli bir etkisi bulunur.

Tabi sosyal medya üzerinden ürün satacaksanız ve bu işten ciddi paralar kazanmayı arzu ediyorsunuz maliyetlerinizi çok iyi hesaplamalısınız. Takı ve dekorasyon ürünleri yapmak kazancınızı maksimum seviyeye çekecektir.

Bu tarz işlerde kullanılan malzemeden çok el işçiliği ve zanaat ön plana çıkar. Evde küçük baskı makinesi alarak duvarlar için el yapımı tablolar, resimler hazırlayabilirsiniz. Ya da kadınlar için küçük takılar, küpeler kolyeler hazırlayarak satışa sunabilirsiniz. Bu işlerin maliyetleri çok az olmasına rağmen işçilikler değerlidir.

İyi bir sosyal medya yönetimi yaparak ve işçiliğini ön plana çıkartarak aylık 7000 TL ile 10.000 TL aralığında gelir elde etmeniz mümkündür.  Bu işlere başlamak için harcanan giderler gerçekten çok düşüktür.

Memurların yapacağı ek işler için devam edelim…

Öneri içerik: Akvaryum Balığı Üreterek Para Kazanmak

3- Online Eğitimler Hazırlayarak Gelir Elde Etmek

Memur Ek Gelir İmkanları
Memur Ek Gelir İmkanları

Pandemi döneminin hayatımıza girmesi ile beraber tüm eğitimler neredeyse çevrimiçi bir hale geldi.

Udemy tarzı platformlar üzerinden insanlar bilgi ve tecrübelerini satarak ek gelir etmeyi çok sevdi. Şu an binlerce eğitmen bu tarz platformlar üzerinden gelir elde etmeye devam ediyor.

Memurlar bu tarz platformları üzerinden online eğitimlerini pazarlayabilirler. Bu işlere girmek için tacir unvanı almaya gerek yoktur. Herhangi bir vatandaş internet için online eğitim videosu hazırlayabilir. Memurların yapacağı ek işler açısından oldukça önemli bir gelir fikridir.

Udemy tarafından size ödenecek ücret için sizden bir vergi levhası istenmez. Eğitim hazırlamak için bir fatura kesmenize gerek yoktur.

Memurlar hangi konularda eğitimler düzenleyebilir. Aslına bakılırsa hemen hemen her konuda eğitim düzenlemek mümkündür. Çünkü her konuyu merak eden binlerce kişi vardır.

Örneğin arıcılık işini hobi olarak yapan bir memur, bu işin detaylarını anlattığı eğitim videoları ile platformlar üzerinden gelir elde edebilir. Yâda bir matematik öğretmeni, ders konuları ile ilgili olarak eğitimler hazırlayarak platformlar üzerinden satış yapabilir.

Online eğitimlerin fiyatları farklılık gösterir. 49 TL ye satılan eğitim olduğu gibi 1000 TL ye de satılan onlarca eğitim vardır. Eğitimlerin fiyatları vereceğiniz bilginin ne kadar değerli olduğu ve kitlenin bu eğitimi ne kadar hevesli olduğuyla doğru orantılıdır.

Memurların yapacağı ek işler için son önerimizi verelim: Blog Yazmak!

4- Blog Yazarak Google Üzerinden Kazanç Elde Etmek

Bloglar farklı konular için açılabilir. Yemek tariflerinize güveniyorsanız yemek ile ilgili bir web sitesi açabilirsiniz.

Ya da araç tamiri konusunda ki bilgilerinizi aktararak geniş kitlelere destek olmanız mümkündür. Peki, bir blog yazarak yani web sitesi açarak nasıl gelir edersiniz?

Memurlar ve bu işi yapmak isteyen kişiler kolayca bir web sitesi oluşturabilirler tek ihtiyaçları hosting hizmeti ve bir alan adıdır.

Bunların 2024 maliyeti ortalama olarak 1.000 TL civarındadır. Web sitenizi tamamen ücretsiz olan WordPress sistemi kurarak hazır hale getirebilirsiniz.

Sonrasında ise tek yapmanız gereken içerik üretmek istediğiniz konular hakkında yazılar yazmaktır. Bir süre sonra yazılarınız Google tarafından fark edilir ve potansiyel ziyaretçilere gösterilmeye başlanır.

Hazırladığınız yazı ne kadar iyi olursa o kadar çok kişi sitenizin ziyaret edecektir. Peki, siz geliri nasıl elde edeceksiniz?

Siteniz üzerinden gelir elde etmek için Google hizmeti olan Adsense üye olmanız gerekiyor. Google sitenizi inceleyip onay verdikten sonra sitenizde otomatik olarak reklamlar yayınlamaya başlanır. Sitenize giren ziyaretçiler arttıkça reklam tıklamaları da artmaya başlar.

Google Adsense üzerinden aylık 2000 TL ile ve üzerinde kazanç elde edebilirsiniz. 2000 TL üstü değer belirtmemizin sebebi kazancın tamamen ziyaretçi sayısıyla ilgili olmasından dolayıdır. Yani aylık olarak 1 milyon TL de kazanabilirsiniz. Maksimum kazanç sınırı bulunmamaktadır.

Memurların yapacağı ek işler konusunda yazdığımız yazımızın sonuna geldik. Tüm memurların ek gelir için farklı yollar denediğini biliyoruz. Bu nedenle garanti olan ve güzel ek gelir edeceğiniz 3 iş fikri konusunda sizleri bilgilendirdik. İşlerin hepsi için ortalama kazançları paylaştık.

Eğer sizde ek gelir elde etmek istiyorsanız ve memurlara uygulanan kısıtlamalardan endişe duyuyorsanız  bu iş fikirlerinden bir tanesi ya da birkaçını deneyebilirsiniz.

Binlerce kişinin bu yollardan kazanç elde ettiğini unutmamakta fayda var. Anlattığımız tüm işler ince detaylar araştırılarak sizlere sunulmaktadır.

Benzer Yazılar

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.