Öğretmenlerin Yapacağı Ek İşler

Zorlaşan hayat şartları tüm kesimleri öğretmelerinde ek gelir aramaya itti. En kutsal mesleklerden biri olan öğretmenler için yapabilecekleri işleri için güzel bir rehber hazırlamak istedik. Eğer sizde bir öğretmenin yapabileceği ek işler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru haberi okuyorsunuz. Öğretmenler devlet memuru oldukları işler tam olarak yasaklanmasa da kısıtlanmıştır. Yani hem öğretmenlik yapıp hem de istediğiniz herhangi bir işte çalışamazsınız. Bu yazımızda meslek hayatlarına zarar vermeden yapabilecekleri işleri anlatacağız.

Öğretmenler ve diğer devlet memurlarının dükkân açmaları ya da şirket kurmaları yasaktır. Yapabilecekleri ticari faaliyetler kısıtlanmıştır. Bu nedenle öğretmenler ve diğer devlet memurları bir iş yapmadan önce çok dikkatli olmalıdırlar. Kurallara uyulmadığı için her sene binlerce öğretmen için maalesef soruşturma açılmaktadır. Öğretmenlerin siciline işlenen basit kusurlar bile öğretmenlik kariyerlerini doğrudan etkiler. Okul yönetiminde görev alabilmeleri için sicillerinin tertemiz olması gereklidir.

Eğer izin verilmeyen bir iş yaparsanız ve konuyla ilgili bir soruşturmaya maruz kalırsanız, okul müdür yardımcılığı ya da okul müdürlüğü gibi unvanları almanız zorlaşır. Yönetmelikler sicile işlenen bu durumların tam olarak kariyer yapmaya engel olmadığını belirtse de işleyişte ek gelir kazanmak isterken kötü durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu yüzden bu yazımızda çok hassas davrandık. Yazımızdaki detaylara dikkat ederek yapacağınız işler için soruşturma korkusu yaşamazsınız. İşlerin hepsi serbest çalışma mantığındadır. Tabi gönül ister ki öğretmenlerimiz ek iş yapmak zorunda kalmasın. Fakat zorlaşan ekonomik şartlar öğretmenlerimizi bu noktaya getiriyor. Lafı fazla uzatmadan hemen öğretmenleri yapabileceği ek işleri anlatmaya başlayalım.

1-   Özel Ders Verebilirsiniz.

Öğretmenlerimiz özel ders vererek ek gelir elde edebilirler. Zaten meslekleri eğitim ve öğrenim için en uygun ek işlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Özel ders vermek sizi ciddi oranda ek gelir getirebilir. 2022 fiyatlarını temel alırsak, branş dersler için özel ders ücretleri 200 TL – 250 TL arasındadır. Özellikle Lise geçiş sınavlarına ve Üniversite sınavları için ek ders almak isteyene geniş bir kitle vardır.

Özel ders veren bir öğretmen ayda çok rahat 50 saat ders verebilir. Teknolojinin gelişmesi ve internet ortamında eğitime karşı bir alışkanlık başlaması sebebiyle online özel dersler popüler hale gelmiştir. Evinizin rahatlığında ve konforunda öğrencilerine özel ders vererek gelir elde etmek çok caziptir. Hem uzman olduğunuz bir konuda ders vermek kişisel başarı tatmininizi sağlar hem de ciddi ek gelir fırsatını size sunar. Özel ders veren öğretmenleriz ayda 10.000 TL ile 20,000 TL arasında gelir elde etmektedir. Tecrübeli öğretmenlerimizin talep ettikleri ücretler tabi ki daha yüksektir.

Özel Ders Vermenin Avantajları

 • Çalışma saatlerini siz belirlersiniz.
 • Boş vaktinizi gelire dönüştürmek için iyi bir yoldur.
 • Yönetmeliklerle yasaklanmayan bir yöntem olduğu için kariyerinizi etkilemez. Endişe duymanıza gerek yoktur.
 • Severek yaptığınız bir iş olduğu için sizi fazla yormaz. Bir öğrencinin gelişimine katkı sağlarken ek gelir edersiniz.

2-   Makale Yazarak Ek Gelir Elde Edin.

Web siteleri için içerik üretmek ciddi bir iştir. Binlerce insan makale yazarak ek gelir elde eder. Öğretmenler eğitim hayatının içinde oldukları için çok kaliteli makaleler üretebilirler. Her tür konuda makale yazarak gelir elde etmeniz mümkündür. Makale yazımında dikkat edilecek bazı hususlar vardır. İçerik sahipler makalelerinde akıcı bir dil kullanılması ve noktalama işaretlerine dikkat edilmesini ister. SEO Google tarafından beklenen şartları ifade eder. Düzgün ve web siteleri tarafından tercih edilen bir makalenin mutlaka SEO kurallarına uygun olması gerekir.

Eğer makale yazarak gelir elde etme gibi bir fikriniz varsa İnternet üzerinden “SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır” şeklinde arama yaparak bilgi alabilirsiniz. Karşınıza bir sürü makale ve Youtube videosu çıkacaktır. SEO uyumlu makale yazmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Kısa zamanda öğrenebilirsiniz.

Web site sahiplerinin istediği şartları anlatmıştık. Bir öğretmen dil kurallarına hâkimiyeti, Akıcı bir yazım dili konusunda uzman olmasıyla bu şartların hepsini yerine getirebilir. Bu nedenle site sahipleri tarafından çokça tercih edilirler.

Peki, öğretmenler makale yazarak kaç para kazanabilirler. Hızlı yazan bir makale yazarı günde 10.000 kelime makale yazabilmektedir. Makale ücretleri hesaplanırken 100 kelime üzerinden fiyatlama yapılır. 2022 yılı itibariyle 100 kelime başına ödenen ücret ortalaması 4 TL’dir tabi bu rakam makale yazmada ne kadar iyi olduğunuz göre artar. Verilen rakam taban fiyattır.

Günde 10. 000 kelime makale yazan bir öğretmenimiz günlük 400 TL ücret kazanır. Buda aylık 12.000 TL gibi bir ek gelir kazanacağı anlamına gelmektedir.

Makale Yazarak Gelir Etmenin Avantajları Nelerdir?

 • İş saatlerini siz belirlersiniz. İstediğiniz saatte işe başlar, istediğiniz saatte işi bırakabilirsiniz.
 • Fiziksel olarak bir yerde bulunma zorunluluğunuz yoktur. Tatilde bile boş vakitlerinizi değerlendirerek gelir elde etmeye devam edebilirsiniz.
 • Makale tesliminde ödeme alınmaktadır. Yani kazanacağınız gelir hemen hesabınıza yatar. Bekleme süresi iş tesliminin bitmesi ile aynıdır. Gelirinizi hemen hesabınızda görebilirsiniz.

3-   Youtube İçin Online İçerik Üretin

Ders videoları Youtube üzerinde ciddi oranda seyredilmektedir. Online olarak ders anlatımı yapan kişilerin milyonarlarca takipçisi vardır. Ülkemizde ki genç öğrenci nüfusu göz önüne alındığında bu videoların bu kadar seyredilmesine şaşırmak gerekiyor. Öğrenciler anlamadıkları konular için genelde interneti kullanırlar.

Araştırmalar ve ders tekrarları Youtube üzerinden yapılır. Kısa zamanda açacağınız eğitim kanalına binlerce öğrenci kayıt yaptırabilir. Ödemeleriniz Youtube tarafından her ay otomatik olarak hesaplanır ve hesabınıza yatırılır.

Bu tarz bir ek gelir çalışmasının birçok artısı vardır. Bir süre sonra çektiğiniz dersler için pasif gelir denen yöntemle para kazanmaya da başlarsınız. Siz sadece içerik üretirsiniz ve gelen yorumlara cevaplar verirsiniz. Başka bir şey yapmanıza gerek yoktur. İçerikler yıllarca seyredilmeye devam edilir. Videolar izlendikçe pasif gelir etmeye devam edersiniz.

Youtube üzerinde elde edeceğiniz gelirin ne kadar olacağını söylemek çok mümkün değil. Çünkü videolar seyredilme başına para kazandırır. Ortalama bir eğitim kanalı aylık 15.000 TL ile 20.000 TL arasında gelir etmektedir.

Youtube ile Ek Gelir Elde Etmenin Avantajları Nelerdir?

 • İçerik üretmek keyifli ve kolay bir yoldur. Sizi izleyen insanların yorumları ve geri dönüşleri sizi motive eder.
 • Pasif gelir imkânı vardır. İçerik ürettikten seneler sonra bile aynı videolardan para kazanmaya devam edersiniz.
 • Kazanacağınız gelir için bir alt limit yoktur. Hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar ek gelir kazanma fırsatınız olabilir.
 • Çalışma saatlerini, üreteceğiniz içeriklerin konusunu ve daha birçok şeyi siz belirlersiniz. Özgür bir planlama yapma imkânınız olur. Özgürce çalışmak herkes gibi öğretmenlerimiz için de cazip bir iş modelidir.

Öğretmenlerin yapabilecekleri ek işler konulu makalemizin sonuna geldik. Umarız ek gelir elde etmek isteyen öğretmenlerimiz yazımızdan büyük fayda sağlar. Yazımızda tüm işlerin yapılış biçimlerine ve ortalama kazanç durumlarını paylaştık. Paylaştığımız işler öğretmenlerimizin kolayca yapabilecekleri ve gerçekten ek gelir elde edebilecekleri güzel işlerdir.

Eğer bu işlerden bir tanesini ya da birkaç tanesini yapmayı düşünüyorsanız mutlaka yazımızda yer alan detaylara dikkat edin. Şimdiden tüm öğretmenlerimize başarılar diliyoruz.

Benzer Yazılar

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.